
Připojení k elektrické síti
Zdravím.
Koupily jsme před pár lety starý dům a nyní se rozhodly pro rekonstrukci ale jako první věc jsem potřebovaly připojit dům k elektrické síti a podaly žádost na ČEZ distribuci a po podepsání smlouvy a zaplacení 15 tisíc jsem došli do stádia kdy si máme připravit zázemí na přípojku a pozvat elektrikáře .Nicméně jsem se z katastru nemovitostí dozvěděl že kabel by se musel táhnout 5-10 metru přes pozemek který má dva majitele a zároveň to jsou mojí sousedé ,s jedním z nich jsem za dobře ale s druhý soused mně nesnáší kvůli tomu že jsem ten dům před léty koupil na půl s mým otcem a léta nám dělá zle .Nikdy jsem bohužel dům k síti nepřipojoval a v těchto právních věcech nejsem zběhlý a na ČEZu vám nic neřeknou ..
Jak to tedy je ? pokud chci kabel táhnout v zemi tak musím mít svolení obou majitelů pozemku ? případně co nastane ve chvíli kdy jeden bude souhlasit a druhý ne ?
Případně mě napadlo táhnout sít takzvaně vrchem na sloup ale bohužel jsem nikde nenašel podmínky této cesty ,jen mi bylo řečeno od elektrikáře že výsledná cena bude kolem 65-80 tisíc korun . Rád bych se vyhnul běháním po úřadech nebo nedej bože nějakým soudům ale momentálně mě nenapadá jak tuto situaci řešit :/
Od technika z jedené elektro firmy jsem slyšel že ČEZ už dnes nerad vede připojení na sloupy a v 80% to chtějí táhnout v zemi .Takže nevím jestli tu záležitost řešit vyloženě s ČEZem nebo se sousedy nebo jestli je ČEZ sám kontaktuje kvůli věcnému břemenu atd .
Pokud někdo řešil něco podobného nebo ví jak v takové situaci postupovat tak bych byl opravdu vděčný za jakékoliv rady a postupy .
Dík
Ahoj,
mám podobný problém, ale jen s jedním sousedem.
Je to neskutečný magor, který mě nechtěl ani pustit přes pozemek, protože je jeho.
Přestože se jedná o jediný možný příjezd.
Protože na jeho pozemku vedou elektrické sloupy a zkrze ně elektrika....
Musel tento soused nebo bývalý vlastník kdysi dát souhlas s "vedením inženýrské sítě".
A toto je tvůj hlavní trumf na blbce. Ze zákona jsou povinni spolupracovat s techniky z ČEZu.
V případě, že to tupec odmítne, pozvi si svědka. Máš právo to řešit se starostou, který je povinnen zajistit průběh této spolupráce - instalace.
Dále je vlastník (tupec) povinnen strpět jednání, která jsou nezbytně nutná ve spojitosti práce se sítí.
Hlavně se prosím nesuď, protože by tě to stálo hrůzu peněz, které od tupce pravděpodobně neuvidíš.
Taky doplním, že ne každý právník je morálně dobrý. Právníci uzavírají klausule s tebou, že jim zaplatíš bez ohledu výsledku řízení.
A taky někteří často rádi prodlužují řízení, i když už vědí, že prohraješ nebo to bude "dohoda".
Prostě tě ždímají.
Nastudovat § 1267.
https://frankbold.org/poradna/stavebni-a-uzemni-rizeni/stavebni-a-uzemni-rizeni/stavebni-zakon/dotaz/musim-strpet-na-svem-pozemku-elektricke-vedeni
To je sice pravda....
Ale taky uvažuju, že tohle platí o (už) vybudovaném vedení.
Kdežto tazatel řeší teprve výstavbu.
A v tomto případě, kdy pozemek je (soukromého) majitele, mu zákon těžce naddržuje. Myslím majiteli.
Není to tady sice, jako v Americe, že ho může majitel zastřelit.
Ale i tak jsou tendence zvýhodnění majitelů.
Přečti si to ještě jednou:
To je sice pekne, ale otazka je, jestli je jedna pripojka verejny zajem. A i kdyby, tak musi distributor hodne chtit, vlastnika pozemku k tomu pravne donutit a navic ho kompenzovat. A jednu pripojku, navic s kompenzaci za vecne bremeno asi nebude chtit budovat na sve naklady. Takze to muze pro tazatele byt pekne dlouha a draha sranda, kopat do zadku distributora, souseda, platit pravniky a pripojku. Nezavidim.
"Koupily jsme před pár lety starý dům......." Ten dům v minulosti určitě měl přípojku. Takže bych zjistil kudy vedla a novou přípojku deklaroval jako "opravu" té staré.
To sice může, ale předpokládám, že stará přípojka vedla vzduchem... Takže si moc nepomůže.