Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto cirkevný hodnostár a sukromný majetok

Dobrý deň chcel by som sa informovať či cirkevný hodnostár (napr. farár) môže skupovať majetok (pozemky) do jeho súkromného vlastníctva, prípadne aký zákon o tom hovorí. ďakujem za skorú odpoveď
Vzhladom na to, ze sa diskusia zvrhla inym smerom a povodny dotaz bol zodpovedany tak ju zamykam. (fleg)

je nemorální samotný fakt, že ještě existuje nějaký farář a křesťanská církev...

Kdyby jakákoliv církev existovala pouze z dobrovolných darů od svých věřících, tak nikdo neřekne ani slovo.

Vzhledem k tomu, že drtivá většina majetku křesťanské církve pochází z násilně zabraných majetků a jejich dalšího zhodnocování, je to samozřejmě nemorální. Navíc k tomu platby státu ze státního rozpočtu, které jsou i od nevěřících.

Ať si každý "věřící" založí trvalý příkaz a měsíčně své církvi posílá peníze dle svých možností a rázem by se ukázalo, kolik opravdu věřících je - to by církve chudly závratným tempem...

Podle některých jedinců je nemorální samotný fakt, že ještě existuje nějaký farář a křesťanská církev...

Ono nemorální je hlavně to, že vůbec takto myslící bezcharakterní jedinci existují.

Vzhledem k tomu, že drtivá většina majetku křesťanské církve pochází z násilně zabraných majetků a jejich dalšího zhodnocování, je to samozřejmě nemorální.

Ano je to nemorální, že to co církvi v minulosti násilně ukradl stát pod vedením komunistů nyní stát nechce vrátit a vyrovnat se s církvi za to co jim v minulosti způsobil. To co by mělo být samozřejmosti (navráceni ukradeného majetku) tak nad tím se už několik let diskutuje a pouze se to zdržuje aby k tomu navrácení nemohlo dojít.

Navíc k tomu platby státu ze státního rozpočtu, které jsou i od nevěřících.

Stát pod vedením komunistů bezcharakterně ukradl církvím majetek a tak je nyní na státu aby se o ty církvé postaral když jim uloupil jeden ze zdrojů (majetek) na jejích financování.

Na to všechno je třeba se dívat nezaujatě a bez nenávisti vůči těm církvím.

Krásně překrucuješ, co jsem napsal já. Nikde jsem netvrdil, že je správné, že komunistický stát něco někomu zabavil. To by samozřejmě vše vrátit měl. Drobný problém je, že současný stát má vracet jenom někomu. Proč nemusí vracet všem, ale jen pár vyvoleným?

A když už jsi tak pro to navracení - veškerý majetek, který komunistický stát zabavil církvím, byl nabyt jak? Vše co církve dříve měly, bylo opravdu jen z dobrovolných darů? Ne. Podstatná část byla násilně zabavená. A tenhle majetek je také v pořádku vracet? Jak daleko se s tím navracením má zajít?

Jestliže současný stát má vrátit vše, co zabavili komunisti, neměla by tedy církev vrátit ten majetek, který násilně zabavila nebo který jí byl "nedobrovolně" odevzdán?

Nenávist k církvím? To opravdu necítím. Církve jsou mi ukradené, ať si žijí svým životem, ať si dělají co chtějí, ale za svoje peníze.

Já v tom co zde píšeš nenávist k církvím vidím. Jinak by jsi ty církve nemohl až tolik pomlouvat a dovolávat se aby byly odříznuté od zdroje jejích financování což se dá chápat i jako dovolávání se po likvidací církví. Pokud necítíš nenávist k církvím tak proč je tolik pomlouváš? Ano ať si církve žijí svým životem a za svoje peníze, ale ať mají také právo hospodařít a nakládat se svým majetkem který jim byl ukradený a který může být pro ně jedním ze zdrojů peněz na jejích provoz a existenci.

Římsko-katolická církev vždy kázala ke skromnosti, pokání a solidaritě s potřebnými. S tímto kázáním by například ostře kontrastroval farář, který vlastní přepychovou vilu, luxusní automobil nebo několik nemovitostí ve městě, které pronajímá. V tom případě souhlasím s kázáním Mistra Jana, který toto církvi vyčítal, že káže vodu a sama pije víno. Za což ho naprosto nemaskovaně církev nechala umřít bolestivou smrtí.

No ale na druhou stranu z hlediska mravnosti, když něco farář káže, měl by se dle toho také sám řídit ne?

Bible svatá
Markovo evangelium 10
[Mk 10, 17] Když se vydával na cestu, přiběhl k němu nějaký člověk, a poklekl před ním a ptal se ho: "Mistře dobrý, co mám dělat, abych měl podíl na věčném životě?"
[Mk 10, 18] Ježíš mu řekl: "Proč mi říkáš dobrý? Nikdo není dobrý, jedině Bůh.
[Mk 10, 19] Přikázání znáš: Nezabiješ, nezcizoložíš, nebudeš krást, nevydáš křivé svědectví, nebudeš podvádět, cti svého otce i svou matku!"
[Mk 10, 20] On mu na to řekl: "Mistře, to všechno jsem dodržoval od svého mládí."
[Mk 10, 21] Ježíš na něj s láskou pohleděl a řekl: "Jedno ti schází. Jdi, prodej všecko, co máš, rozdej chudým a budeš mít poklad v nebi; pak přijď a následuj mne!"
[Mk 10, 22] On po těch slovech svěsil hlavu a smuten odešel, neboť měl mnoho majetku.
[Mk 10, 23] Ježíš se rozhlédl po svých učednících a řekl jim: "Jak těžko vejdou do Božího království ti, kdo mají bohatství!"
[Mk 10, 24] Učedníky ta slova zarazila. Ježíš jim ještě jednou řekl: "Dítky, jak těžké je vejít do království Božího!
[Mk 10, 25] Snáze projde velbloud uchem jehly, než aby bohatý vešel do Božího království."
[Mk 10, 26] Ještě více se zhrozili a říkali si: "Kdo tedy může být spasen?"
[Mk 10, 27] Ježíš na ně pohleděl a řekl: "U lidí je to nemožné, ale ne u Boha; vždyť u Boha je možné všecko."
[Mk 10, 28] Tu se Petr ozval: "Hle, my jsme opustili všecko a šli jsme za tebou."
[Mk 10, 29] Ježíš jim řekl: "Amen, pravím vám, není nikoho, kdo opustil dům nebo bratry nebo sestry nebo matku nebo otce nebo děti nebo pole pro mne a pro evangelium,
[Mk 10, 30] aby nyní, v tomto čase, nedostal spolu s pronásledováním stokrát více domů, bratří, sester, matek, dětí i polí a v přicházejícím věku život věčný.
[Mk 10, 31] Mnozí první budou poslední a poslední první."

hm:
Nejde jen tak předhazovat biblické kapitoly a verše podle toho co z toho se zrovna někomu hodi. Vše je třeba správně chápat tak jak co bylo myslené, jak se co vztahuje k dané situaci, události, době atp. To není v případě bible až tak snadné a to především ne pro ty kteří o bibli toho nevědí příliš mnoho nebo vůbec nic a bibli se zajímají pouze když v ní hledají něco čím pomluvit a pošpínit ty pro které je bible základem jejích víry a náboženstvi. Je to něco podobného tak jako kdyby např. někdo kdo o letadlech a jejích řízení nevěděl téměř nic a chtěl si sednout do letadla na místo pilota a s letadlem si zalítat.

K tomu tebou uvedenému textu Mk 10, 17 - 31 jeden odkaz: media.rozhlas.cz.

hm:
Vytahovat z bible pouze to co ateistům a protikřesťanům vyhovuje ke kritice, pomlouvání a hanobení křesťanů vždy šlo a nadále jde docela dobře. Když chceš někoho nebo něco kritizovat a pomlouvat tak by jsi měl nejdříve těch nebo to co kritizuješ a pomlouváš dobře poznat a až pak o tom něco mluvit nebo psát a ne pouze se o tom vyjádřovat na základě nějakých dojmu.

hm:
A ty máš bibli přečtenou, že se zde prezentuješ jako její dokonalý znalec? Já Bibli přečtenou mám. Tím samozřejmě netvrdím, že vše co je v ní psané dobře chápu. Rozhodně bych si ale Bibli nenechal vykládat od tebe.

Když pochybí věcné argumentace tak nastupují neslušné urážky.
Možná si ale neuvědomuješ, že tím porušuješ pravidla této poradny a zároveň i české zákony. To si ale na fóru které nikdo nemoderuje můžeš klidně dovolovat. Jsme v právní poradně a tak nějaké právo tě přece nemusí zajímat.