Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Převzetí balíčku na dobírku u mladšího 18 let

Dobrý den,
Na jedné stránce jsem viděl ohromnou slevu, která každou chvíli skončí, ale momentálně tu není nikdo plnoletý, který by věc objednal a kdybych jí objednal sám na dobírku, tak tu zítra odpoledne (kdy má věc dorazit) nebude nikdo plnoletý, kdo by jí převzal.
Je tedy možné abych věc objednal na sebe a také sám bych jí převzal, nebo jí mám objednat na rodiče a převzat ji, jako zástupce?
Bude potřeba nějaký dokument, který dosvětčí, že jsem to opravdu já, nebo stačí jen věc převzít bez žádného podpisu ani občanky atp.? (objednával bych na dobírku)
(chtěl bych jí mít co nejdříve, je mi 13let)
Děkuji za odpověď.

Toto upravují poštovní podmínky. Zapsanou zásilku (doporučená, balík do ruky, cenný balík) je oprávněn od pošty převzít:
- na adrese uvedené na zásilce může takovou zásilku převzít osoba, která se tam zdržuje a je starší 15 let *)
- na poště může zapsanou zásilku převzít osoba, uvedená jako adresát; je-li starší 15 let a prokáže totožnost. Za osobu mladší 15 let zásilku převezme zákonný zástupce (ověří se např. zápisem v OP) *)
- na poště může zásilku přijmout i zmocněnec, který má plnou moc (s ověřeným podpisem) nebo poštou vydaný průkaz příjemce *)

Zásilky určené do vlastních rukou neřešme, to asi nebude případ balíčku z e-shopu.
__________________________________________________ ___________
*) podmínkou výdeje je uhrazení poplatků váznoucích na zásilce - tedy nejčastěji dobírka.

Coby třináctiletý samostatně balík převzít nemůžeš, i když budeš uveden jako adresát. Ale jak se říká - šedivá je teorie a pestrá je praxe. Doručovatel v bytě (u vrátek) tvoji totožnost kontrolovat nejspíš nebude; bude rád, že se zásilky zbavil a doručil.
Na poště (když tě doručovatel nechytne doma) ti balík nedají, když ti není 15. To, zda máš nebo nemáš občanku a/nebo pas je irelevantní. Dají to zákonnému zástupci.
Asi bych to vyřešil jinak - znáš někoho, komu už 15 bylo a nechal by to poslat na sebe?