Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Verejná komunikácia na súkromnom pozemku

Dobrý deň,

akým spôsobom je možné riešiť stav, kedy sa verejná komunikácia (cesta) nachádza na pozemku, ktorý nie je vo vlastníctve správcu komunikácie? Aké sú práva a povinnosti jednotlivých strán?
Na liste vlastníctva pozemku nie je žiadna ťarcha. Cesta tadiaľ vedie "odnepamäti".

Ďakujem za všetky komentáre aj za prečítanie.

Dobrý den,

užívání cesty třetími osobami je možné upravit smlouvou o zřízení věcného břemene a toto právo nezbytné cesty a jízdy vložit do příslušného katastru nemovitostí. Věcné břemeno může být bezúplatné nebo zřízeno za úplatu. Vložením do KN pak bude právo z věcného břemene působit i vůči právním nástupcům. Také je možné sjednat nájemní smlouvu za úplatu za používání cesty, ale nejde to říci takto obecně. Pokud není k nemovitosti např, jiná cesta než ta, která je ve vašem vlastnictví, jste povinen umožnit třetí osobě přístup k jejímu vlastnictví tedy nemovitosti dle současné judikatury, ale je to složitější, záleží vřdy na okolnostech a konkrétním případu. Také je možné uzavřít smlouvu o zřízení věcného břemene a nezapsat do katastru, pak práva a povinnosti působí jen vůči smluvním stranám.

Píšete, že zde cesta vede od nepaměti, pak by zde mohlo dojít k vydržení práv z věcného břemene cesty tomu, kdo ji od nepaměti používá.