Verejná komunikácia na súkromnom pozemku
Dobrý deň,
akým spôsobom je možné riešiť stav, kedy sa verejná komunikácia (cesta) nachádza na pozemku, ktorý nie je vo vlastníctve správcu komunikácie? Aké sú práva a povinnosti jednotlivých strán?
Na liste vlastníctva pozemku nie je žiadna ťarcha. Cesta tadiaľ vedie "odnepamäti".
Ďakujem za všetky komentáre aj za prečítanie.
Čili - jste vlastníkem pozemku. Na pozemku vede silnice a v katastru není uvedeno žádné břemeno?
Áno, jeden zo spoluvlastníkov. Presne tak, na katastri nie je žiadne bremeno.
A co na tom chceš jako řešit?
Mozno si chce pozemok oplotit, mozno si tam chce stavat nehnutelnost, takze asi chce riesit to, preco cez jeho pozemok vedie verejna komunikacia.
Vysporiadať stav. Mám za to, že nie je optimálne, aby mala nehnuteľnosť (cesta) a pozemok pod ňou rôznych vlastníkov.
Naopak, pokud ta cesta vede k pozemkům různých vlastníků, tak je optimální, když ji vlastněj všichni společně.
Uniká mi zmysel Tvojich odpovedí vo vzťahu k pôvodnej otázke.
Dobrý den,
užívání cesty třetími osobami je možné upravit smlouvou o zřízení věcného břemene a toto právo nezbytné cesty a jízdy vložit do příslušného katastru nemovitostí. Věcné břemeno může být bezúplatné nebo zřízeno za úplatu. Vložením do KN pak bude právo z věcného břemene působit i vůči právním nástupcům. Také je možné sjednat nájemní smlouvu za úplatu za používání cesty, ale nejde to říci takto obecně. Pokud není k nemovitosti např, jiná cesta než ta, která je ve vašem vlastnictví, jste povinen umožnit třetí osobě přístup k jejímu vlastnictví tedy nemovitosti dle současné judikatury, ale je to složitější, záleží vřdy na okolnostech a konkrétním případu. Také je možné uzavřít smlouvu o zřízení věcného břemene a nezapsat do katastru, pak práva a povinnosti působí jen vůči smluvním stranám.
Píšete, že zde cesta vede od nepaměti, pak by zde mohlo dojít k vydržení práv z věcného břemene cesty tomu, kdo ji od nepaměti používá.
Jenže tazatel je přece jeden ze spoluvlastníků pozemku, na kterém vede ta cesta, on tedy žádné právo na užívání cesty nepotřebuje, nepotřebuje ani žádné věcné břemeno, on tam má přímo vlastnické právo.
Ale to já přece vím. Spoluvlastník pozemku má právo uzavřít s těmi, co cestu užívají věcné břemeno, třeba za úplatu, nebo nájemní smlouvu apod. Tazatel se přeci ptal na práva a povinnosti jednotlivých stran.
Já mám spíše dojem, že chce svůj podíl prodat správci komunikace, který o to ale nemusí mít zájem.
Tak to bych nechala na tazateli, ať se sám vyjádří, bude-li potřebovat poradit.