Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Exekuce - podivné jednání

Dobrý den, známému se stala dosti nepříjemná příhoda. Jeho otec před cca 5 lety spadl do dluhového kolotoče a teď je v insolvenci, kterou naštěstí splácí. Syna tenkrát požádal o půjčku a ten trouba mu ji podepsal. Když žádali o tu insolvenci, tak mu (synovi) bylo řečeno, že ta jeho půjčka je tam zahrnuta taky. Jenže před asi půl rokem mu najednou nešly vybírat peníze z účtu a v bance se dozvěděl, že má na něj uvalenou exekuci. Bez varování, bez jakéhokoli dopisu či telefonátu. Tak se informoval, kdo to na něj podal a hned tam volal. Zvedla to nějaká ženština a řekla mu něco ve stylu: no to je dobře, že jste si všiml, tak my vám už pošleme ten dopis. Začaly tahanice, dopisování s právníky apod. Dva měsíce se nic nedělo a najednou mu místo dejmetomu 20000 na výplatu přišlo nějakých 12000. Šel za účetní a ona na něj, že má exekuci přímo na plat. Taky mu o ní nikdo neřekl, taky nikde nic nepodepsal.
Zajímá mě, jestli je normální ze dne na den zabavit celou výplatu bez vyplacení nějakého životního minima a hodit srážky z platu bez vědomí zaměstnance. Omlouvám se za ten román, ale jinak to nešlo. Díky za odpovědi a veselé Vánoce

Trochu mi unikají souvislosti, ale všeobecně bez právnického diplomu lze pár informací říct, bez záruky ovšem.
Zkontroluj, jakou má dlužník v občance trv. adresu, tam mu chodí pošta. Pokud ji má na radnici, či kdekoliv jinde, tak vědět nic nemusí.
Jinak dlužník opravdu nemusí dělat nic a exekutor si vše zařídí, resp. exekutor může zablokovat, zabavit vše, o čem se domnívá že patří dlužníkovi bez nějakých podpisů či souhlasů (každopádně nevěřím tomu, že by neposlal ani jednu výzvu k úhradě).

Tak se informoval, kdo to na něj podal a hned tam volal. Zvedla to nějaká ženština a řekla mu něco ve stylu: no to je dobře, že jste si všiml, tak my vám už pošleme ten dopis. Začaly tahanice, dopisování s právníky apod.

A ví teda co, kolik, komu dluží? proč to tedy nezaplatil, nedomluvil spl. kalendář? Pokud opravdu nedošel žádný dopis a adresu má dlužník správně, tak pak si počkej na místní právníky, zda je možné se bránit a jak, ale myslím, že dopisy jsou povinné až od roku 2013 a krom toho, exekutoři si žijí vlastním životem :)

Zajímá mě, jestli je normální ze dne na den zabavit celou výplatu bez vyplacení nějakého životního minima

v takovém případě by měla banka vyplatit 8000,- Kč majiteli účtu. Podmínky neznám, informuj se. Každopádně blokace z pravidla padne právě ve chvíli, kdy se předpokladá největší obnos na účtě (den výplaty).

hodit srážky z platu bez vědomí zaměstnance

jak jsem psal, to co chodí dlužníkům (soudní rozhodnutí o srážkách ze mzdy) chodí i zaměstnavateli a ten na základě toho strhává. Dle typu srážky rozhoduje i výše, ale zaměstnanec musí dostat zákonné minimum zase cca 8000,- Kč.