Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Obrana

Dobrý chci se zeptat když nosím u sebe na obranu teleskop a někdo mě napadne a já ho použiju jak se to posuzuje ? Jako normální obrana teleskopem nebo že jsem ho neměl použít a můžu mít problém s toho i já ?

Je sice hezky vedet jak presne je definovana Krajni nouze, nebo Nutna obrana, ale pokud na tebe nekdo hupne necekane, mas pramalou sanci cokoliv udelat. Budes li mit moznost se na to pripravit, pak bys mel mit na mysli hlavne:
1) NUTNA OBRANA = Utok musi primo hrozit, nebo trvat, cokoliv jineho je nezakonne.

2) Krajni nouze = Nebezpeci za danych okolnosti nelze odvratit jinak, anebo ten, kteremu nebezpeci hrozilo, byl povinen jej snaset ( Policie, hasici ...)

Teleskopickej obusek je dost hroziva zbran, kdyz se to s ni umi a vlastne ikdyz se to s ni neumi, obecne vzato je lepsi se tomu vyhnout, ale pokud neni vyhnuti, mel bys pouze odvracet utok, neoplacet, nemstit se, nenechat se vyprovokovat adrenalinem.

Ale v dany situaci je kazda rada draha.

Choď jen tam, kde se nemusíš bránit. Když k něčemu dojde, vyhraje ten, kdo uteče. Americké zákony či anglické "my home, my castle" tu neplatí (kdoví, jak je to v Anglii dnes). Naše zvrácené zákony budou na straně chudáka útočníka.

Přiměřená obrana je to pouze do doby, odvracení útoku.
Jakmile bude útočník na zemi (útok skončil) a ty do něj budeš bušit obuškem, už nejde o přiměřenou obranu.

Bude také záležet, jak tě napadne. Pokud ti na ulici začne nadávat a ty ho praštíš obuškem, nejde o přiměřenou obranu.

Pokud útok skončil, tak už to není žádná obrana, a nemusí se vůbec posuzovat jestli přiměřená nebo ne. Přiměřenost se posuzuje pouze vůči intenzitě útoku, ale pokud už žádný útok není, není důvod přiměřenost posuzovat, není to už totiž žádná obrana.