Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Amnestie

Dobrý den ,
v Listopadu 2012 sem za poškození cizí věci dostal 2 měsíce s odkladem na 12 měsíců. Znamená to že můj trest už neexistuje a mám čistý trestní rejstřík ? Dále pak mi pak přišla pohledávka na náklady trestního řízení . Ještě sem ji nezaplatil musím jí zaplatit pokud můj trest vlastně už neexistuje ?

Děkuji

Amnestie se na tebe podle mě vztahovat bude, ale mechanismus "očištění rejstříku" netuším, asi bych se zeptal u soudu, kurátora nebo kdo tě "má na starost". Náklady trestního řízení amnestovány nebyly, podle mě to zaplatit musíš.

Nejsem právník.

Kolik to dělá ty náklady trestního řízení? A jakým způsobem je to naúčtováno? Tedy za co konkrétně? Za advokáta ex offo? Měl jsi povinnou obhajobu? Nebo za co to konkrétně je? Není to pohledávka za způsobenou škodu?

"...v Listopadu 2012 sem za poškození cizí věci dostal 2 měsíce s odkladem na 12 měsíců. Znamená to že můj trest už neexistuje..."
Tvůj trest stále existuje, i když by jej nebylo lze vykonat. Existovat přestane až ke dni, kdy nabude právní moci usnesení soudu, který Tě odsoudil, o použití amnestie (§ 368 tr. řádu)."V podmínce" tedy stále jsi, i když pouze formálně.

"...mám čistý trestní rejstřík ?..."
Nemáš. Čistý trestní rejstřík budeš mít, až usnesení soudu o tom, že se na Tvou causu užije amnestie, nabude právní moci, a až o tomto usnesení nalézací soud zpraví rejstřík trestů.

"Dále pak mi pak přišla pohledávka na náklady trestního řízení . Ještě sem ji nezaplatil musím jí zaplatit pokud můj trest vlastně už neexistuje ?"
Amnestie / milost je dobrodiní, jež se dotýkají pouze trestů. Stále jsi soudně trestán, právní moc i vykonatelnost výroku o vině v rozsudku zůstává v platnosti, amnestie se nevztahuje ani např. na uložená ochranná opatření. Ano, náklady trestního řízení (paušální, náklady poškozeného ...) budeš muset zaplatit.