Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "Smlouva" přes internet

Dobrý den,

Chci se zeptat jaké náležitosti musí mít smlouva uzavřená přes internet. Před časem jsem si pronajal eshop. Nějakou dobu jsem ho připravoval na provoz a samozřejmě platil. Pak jsem si ale našel jiné řešení a eshop, respektive licenci přestal využívat a i platit. Poskytovatel ale dál požaduje placení měsíčního paušálu. Jejich obchodní podmínky se samozřejmě tváří tak, že jsem povinen platit, já jsem jim ale nikdy nic nepodepsal a tak si myslím, že nemají právo nic po mě vymáhat. Nebo se pletu? Děkuji.

Smlouvy nemusí být uzavírány jen písemným způsobem. Právo na plnění smlouvy určitě mají.

§ 272/1 Obchodního zákoníku
Smlouva vyžaduje k platnosti písemnou formu pouze v případech
stanovených v tomto zákoně nebo když alespoň jedna strana při jednání o
uzavření smlouvy projeví vůli, aby smlouva byla uzavřena v písemné
formě.

Takže co se píše třeba v těchto článcích není pravda? http://www.patria.cz/pravo/1969577/smlouva-pres-in ternet-ohlidejte-si-elektronicky-podpis.html , http://www.novinky.cz/finance/279538-smlouvy-uzavr ene-pres-internet-nemusi-byt-platne.html . Jde mi o to, jestli byl produkt opravdu nasmlouvaný v pravém smyslu slova. Poněvadž takhle si na mě na internetu může kdokoli objednat cokoli... Díky.

Proto se ptám tu a čekal jsem vyjádření někoho od fochu :) Jde mi o potenciální akt uzavření té smlouvy, měla by být jednoznačně stotožnitelná se mnou. Ale nic neni podepsané mnou ani elektronicky ani ručně. Mají jen veřejně dostupné informace. Asi ne nadarmo takový postup nepoužívají třeba mobilní operátoři, pojišťovny a podobně... . Je pravda, že než se někde handrkovat, radši to zaplatím, ale nevím jestli je to ten nejlepší postup, vyskládat peníze každému, kdo má právní oddělení a začne se ohánět paragrafem.

Souhlasil jsem s tím, že když ten daný měsíc zaplatím, dostanu v něm požadovanou službu. Nikde jsem se nezavázal, že budu platit rok nebo dva. Jde mi pořád o to samé - jestli je možné takto smlouvu uzavřít, jestli ne, je uplně irelevantní, kolik plateb jsem jim poslal.

Pane kolego, Vy mi nechcete rozumět. To je přece podstata problému a celé této debaty - totiž jestli vůbec nějaká smlouva mezi námi je. Vím, že když mám smlouvu, musím ji dodržovat a když ji chci ukončit, je třeba ji podle nějakých pravidel vypovědět - to mi nemusí nikdo vysvětlovat. Vidím, že mi dva to tu nerozseknem :)

Dobře a jak jsem ji teda uzavřel? Písemně nepřipadá v úvahu a o tom, že bych se ústně zavázal k placení po nějakou určitou dobu, taky nic nevím. Zbývá tedy odklikání nějakého formuláře. Apropos, četl jsi ty články, na které jsem odkazoval hned na začátku? Platil jsem proto, protože jsem chtěl službu. Potřebuju jet vlakem, zaplatím a oni mě svezou, nezaplatím, službu nedostanu. To že sem jel třikrát po sobě neznamená, že mám nějakou dlouhodobou smlouvu.

No já jsem ty tvé odkazované články četl a proto vím, že se týkaly smluv, které je nutno ze zákona uzavřít písemně (cestovní smlouva a smlouva o pohledávce). Ale vyžaduje zákon, aby byla ta tvá smlouva uzavřena písemně? Já myslím, že ne. :-)

§ 852b/1 Občanského zákoníku
Cestovní smlouva musí být písemná ...

§ 524/1 Občanského zákoníku
Věřitel může svou pohledávku i bez souhlasu dlužníka postoupit písemnou smlouvou jinému.

§ 531/3 Občanského zákoníku
Smlouva o převzetí dluhu vyžaduje, aby byla uzavřena písemnou formou.