Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Autorské právo. Okopírování odkazu.

Zdar poradno.
Mám dotaz zda je možné vložit na můj web odkazy kde jsem vyfocen, nebo natočen regionální televizí, nebo je někde v nějakých novinách článek a jsou tam fotky kde jsem nafocen.
Jedná se mi o prezentaci naší firmy že bych tam ty odkazy dal. Mám na to právo, či nikoliv?
Děkuji za rady.

Mrkni na § 31:

§ 31 Citace

(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo
a) užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle,
b) užije výňatky z díla nebo drobná celá díla pro účely kritiky nebo recenze vztahující se k takovému dílu, vědecké či odborné tvorby a takové užití bude v souladu s poctivými zvyklostmi a v rozsahu vyžadovaném konkrétním účelem,
c) užije dílo při vyučování pro ilustrační účel nebo při vědeckém výzkumu, jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, a nepřesáhne rozsah odpovídající sledovanému účelu;
vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.
(2) Do práva autorského nezasahuje ani ten, kdo výňatky z díla nebo drobná celá díla citovaná podle odstavce 1 písm. a) nebo b) dále užije; ustanovení odstavce 1 části věty za středníkem platí obdobně.

Pro klid duše bych případně kontaktoval tu regionální televizi či noviny. Každopádně je potřeba vždy uvádět zdroj.

Vždyť tam chce dávat pouze internetové odkazy, nechce tam to dílo zveřejňovat, to už je zveřejněno jinde. Odkazy na dílo zveřejněné samotným autorem si může dávat kam chce a nemusí se vůbec autorským zákonem zabývat a autora se také nemusí doprošovat.

To nie je celom pravda, castokrat dochadza k zneuzitiu loga na strankach, kde sa napriklad niekto chvali, ze dana firma patri medzi jeho zakaznikov, spolupracuje s nim, alebo je jeho dodavatelom co nie je pravda.
Problem nastava, ked takyto nepoctivec skrachuje a ludia si zacnu svoje negativne skusenosti spajat s logami danych firiem. Preto firmy, ked zistia taketo veci ziadaju vzdy o odstranenie loga z danych stranok pokial vychadzaju tvrdenia na strankach z nepravdivych informacii alebo by inak mohli firme sposobit skodu.

Vadi, loga mozes pouzit len su suhlasom dotknutych firiem. Nicmenej pokial sa firmy priamo neohradia robi sa to bezne, ze pripadne zvolenie sa poziada az dodatocne (ak treba). Slusne je o to poziadat.
Pokial firmam robis pozitivnu reklamu tak nemaju proti tomu nic.

Dle této ukázky se zdá, že jste vytvořil odvozené dílo, z díla vlastněného firmami (loga). Myslím, že by tedy bylo dobré požádat o svolení, případně se podívat, jestli ke svým logům pro tyto účely neposkytují přímo nějakou licenci.