Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nevyzvednuté zboží - objednané z internetového obchodu

Dobrý den,

objednal jsem si na internetu zboží, které jsem si následně nevyzvedl, majitel obchodu mi spamuje emailovou schránku s tím že jsem uzavřel kupní smlouvu, dle podmínek s kterýma jsem souhlasil při objednávce na eshopu.

Můžu mít s tím nějaké problémy? Nebo to můžu ignorovat?
Jméno jsem uvedl falešné, zná jen můj email a adresu počítače.

Díky za odpověď (vím že se to nedělá, ale o zboží jsem přestal mít zájem).

Z hlediska prava jsi uzavrel kupni smlouvu pres internet, na druhou stranu mas pravo 14 dni od prevzeti plneni kupni smlouvy od ni odstoupit, takze asi v tomto duchu napsat email majiteli obchodu a dal to neresit.

Nevime presne co jsi nakupoval, ale velmi pravdepodobne jsi jim nezpusobil vetsi skodu, takze se s tim nikdo zabyvat nebude, jinak zadani falesneho jmena je minimalne klamava informace ne-li pokus o podvod, takze pri vetsi skode by se o to mohla zacit zajimat policie a ti by si te velmi pravdepodobne umeli dohledat i pres email, ale jak rikam, z toho co jsi tu napsal, tak jsi jim skodu nezpusobil temer zadnou, takze se bat nemusis, ale pro priste si rozmysli, jestli zbozi opravdu chce koupit predtim nez ho objednas.

Pokud jsi měl osobní odběr a ne zaslání poštou, tak prodejci žádná škoda nevznikla. Něco jiného by ovšem bylo, pokud by zboží neměl skladem a sdělil by ti to a ty jsi mu odepsal, že o to zboží stojíš, ať jej pro tebe zajistí. Pak by neodebráním zboží mohla vzniknout prodejci škoda v podobě nákladů spojených se zajištěním zboží po vaší předchozí písemné domluvě. To, že spousta eshopů prodává stylem, že má uvedeno u zboží stav skladem a teprve po objednání jej naskladní, není tvůj problém, ale jejich. Pokud by jsi ovšem měl dodání poštou nebo přepravcem a zásilka by se jako nepřevzatá vrátila, a ani po výzvě by jsi mu náklady spojené s odesláním zásilky neuhradil (balné a poštovné), pak může tvé jméno prodejce zapsat do registru dlužníků z důvodu nákladů, které mu poštovným vznikli a nebo to rovnou podstoupit firmě, která si s tvým dluhem po česku poradí. Lidí na to hřeší, ale nedoporučuji to dělat, protože pak se z původního dluhu ve formě poštovného může stát mnohem větší cifra. Nicméně ta osoba musí samozřejmě fyzicky existovat, aby to bylo vymahatelné. Pokud ovšem zadáš nesmyslné údaje na pana X i při osobním odběru, pak se může stát, že i faktura na zboží bude na pana X, ale pokud to nekupuješ na svou živnost, ale jako soukromá osoba, tak nikdo ti občanku ani při reklamaci kontrolovat určitě nebude. Nicméně stále je to z tvé strany podvod, protože zakoupením zboží v eshopu souhlasíš s obchodními podmínkami daného eshopu, čili vzniká automaticky smlouva mezi kupujícím a prodejcem. To, že ty obchodní podmínky drtivá většina lidí nečte, je druhá věc.

Dobrý den,

stalo se mi něco podobné a potřeboval bych poradit. Nechce se mi kvůli tomu zakládat nova diskuze, když tady se řeší skoro to stejné. Objednal jsem boty, které mi nakonec po dvou týdnech přišly, ale mezitím jsem si koupil jiné,lepší,levnější. Věděl jsem, že mám právo bez důvodu je do 14 dnů vrátit (odstoupit od smlouvy). Proto jsem si chtěl ušetřit starosti s reklamací a boty jsem nevyzvedl. Teď mi po čase došel email, že mám zaplatit pokutu v hodnotě 500kč. Nejsem žádný velký hamoun, ale 500 mi přijde dost. Pokud by byla pokuta do 200kč, tak bych to asi překousl, protože chápu, že jim vznikla nějaká škoda. Dočetl jsem se, že eshop i když pokutu někomu dá, tak to nijak soudně vymáhat nebude, protože by ho to stalo víc.

Takže bych se rád zeptal jestli s tím má někdo zkušenosti a kdo je víc v právu jestli já nebo eshop? A jak je to s tou 14 denní lhůtou na odstoupení od smlouvy?

Děkuji