Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno provize RK

Zajímalo by mě, jestli se běžně platí provize RK (např 4 %) z prodeje nemovitosti z původní prodejní ceny nebo z ceny po slevě. Pro příklad: když je původní cena 3 000 000, tak 4 % dělají 120 000, když pak člověk uhádá slevu na 2 500 000, tak 4 % jsou 100 000, ale RK si řekne o 120 000. Je to běžná praxe?

Díky

Ak bola v sprostredkovatelskej zmluve dohodnuta provizia pevnou financnou ciastkou, teda napr. sumou 120 000, ktora sice bola povodne myslena ako 4 % z pozadovanej kupnej ceny, no do samotnej srostredkovatelskej zmluvy bola zakomponovana ako "pevna suma" bez naviazania na akekolvek podmienky, tak realitna kancelaria moze pozadovat uhradu takto pevne dohodnutej provizie.

Ak je provizia dohodnuta percentualne, tak sa jej konkretne financne vycislenie odvija od kupnej zmluvy dohodnutej v kupnej zmluve, nie od povodne zamyslanej kupnej ceny.

Provize byla ústně původně dohodnuta na 4 %, ale následně došlo k snížení prodejní ceny o 50 000,- (což dělá o 2000 nižší provizi RK). Teď se chystáme podepsat zprostředkovatelskou smlouvu, kde si ale RK jako odměnu napsala pevnou (původní) částku o ty 2000 vyšší. Tak jsme chtěli vědět, jestli to před nima zkusit nadhodit nebo to nechat být.
Díky

Ak ste sa dohodli ustne na 4% tak na ustnej dohode trvajte, sprostredkovatel od Vas nemoze pozadovat vyssiu, ako dohodnutu ciastku.

Len pre ilustraciu uvadzam, ako by bol tento spor rieseny sudnou cestou, ak by sa nepodarilo preukazat, ako ste boli dohodnuti ustne - realitka by mala narok na obvyklu proviziu, neviem, z ktoreho kraja v CR ste, no mam vedomost o tom, ze obvykla provizia v ramci CR aj SR pri predaji "beznych nehnutelnosti" je vo vyske 3%.