Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oprava komína

Prosím o radu pro své sousedy na chalupě, důchodce.

Rozhodli se opravit komín a opravu objednali u firmy, kterou jim doporučil další soused.
Proto nesepsali smlouvu a odhadnutou cenu za opravu ( 20 000,-kě)zaplatili dopředu.
Při opravě komína zednici zjistili, že není potřeba rozebrat celý komín, ale jen nadstřešní část, celkem jen 1,5m a tuto část nově vyzdili. Až po cca dvou měsících firma vypracovala revizní zprávu a sdělila konečnou částku za opravu 25 000,- kč. S navýšením sousedé nesouhlasí, spíše čekali, vzhledem k menšímu rozsahu prací oproti předpokladu, že nějaké peníze dostanou zpět.
Prosím o radu, jak teď postupovat. Děkuji mockrát.
Upravena velikost písmen. (Kurt)

Ústní dohoda je taky smlouva. A dohodnoto bylo, že firma opraví komín za akceptovanou předpokládanou cenu. Při rozebírání komína zedníci zjistili, že není nutné opravit celý komín, ale jen menší část, a ta byla opravena. Přesto firma cenu nesnížila, ale naopak zvýšila. A tady je ten rozpor.

To mas sice pravdu, ale su na to nejaki svedkovia?
Navyse na fakture musi byt predsa rozpisa prac. Napriek tomu, ze je ciastka vyssia ako povodne odhadovana a rozsah prac bol podla teba mensi je celkom mozne, ze 25k je fakturovane opravnene.
Vyziadaj si rozpis prac, respektive jednltive polozky, ktore tvoria fakturu spolu s cenou za ne a zisti si, ci cena prac a materialu bola primerana trhovym cenam.
Skor by som tych 5k neplatil.

Pokial budu v podrobnom rozpise aj sumy a tie sumy sa nebudu lisit od beznych trhovych tak zaplatit musite.
Respektive nemusite, ale firma vas da pravdepobone na sud (pokusi sa o vydanie platobneho rozkazu) a tam sud bude riesit opravnenost fakturovanych poloziek.
Ale vidim to celkom optimisticky, minimalne by sa dalo napadnut to, ze firma neprimerane dlho zdrziavala vydanie faktury za dodane sluzby, pretoze napriklad na SK musi firma fakturovat takuto vec do 30 dni odo dna dodania sluzby. Hore pises, ze to trvalo 2 mesiace, takze uz to je podozrive a na sude to bue hrat vo vas prospech.