Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem těžká životní situace - jaké možnosti poskytuje stát?

Zdravím,

dotaz se netýká mě, ale kolegyně mojí přítelkyně. Oni někteří lidé, ač se ocitli v nezávidění hodné situaci prostě nedokážou najít odvahu jít na úřad a řešit případnou státní pomoc (náš stát, ač se to na první pohled nezdá, má myslím velice pevnou sociální síť), tak se zkusím poptat tu abych jí navedl na konkrétní možnosti. Možná by to mohlo být částečně i v ekonomické poradně, ale s právém to mimo jiné také souvisí.

Popis situace: Manžel neplatil nájemné, neinformoval o tom nikoho a lup, už byl exekutor za dveřmi. Byt fuč, většina vybavení také. Starší dcera, již pracující, si našla vlastní nájem a zvládá ho, ač to není na vyskakování, na rodiče je oprávněně naštvaná, tudíž nějaká varianta soužití, alespoň zatím není možná. Ona se přestěhovala k matce (samozřejmě bez manžela, toho nechce ani vidět) v domění, že ze dvou příjmů to nějak utáhnou. Mladší dcera ještě není zletilá, nebo přinejmenším určitě ještě studuje. Maminka ovšem dost pije, což způsobuje problémy v soužití a také finanční problémy, dcera zcela frustrovaná se zdržuje doma co nejméně. Zkrátka naprosto nezáviděníhodná situace.

Otázky: Je požadování výživného na (stálě ještě) manželovi možné i bez rozvodu? Případně jestli je možné rozvod uskutečnit (rodinu evidentně potopil on), i když není peněz na zbyt?
Matka má nějaký důchod, plat té kolegyně je asi 9500,- . Kolik a za jakých podmínek je přídavek na dítě? Platí i přes 18 rok věku, případně čím ho nahradit, když se potomek ještě něživí sám a studuje? Je možné dosáhnout na nějakou jednorázovou dávku, která by rodině umožnila být v nějakém vlastním, bez matky? Případně za jakých podmínek se dává příspěvek na bydlení?

Samozřejmě, asi nejlepší by bylo, kdyby si domluvila schůzku přímo na sociálce a doufala, že nenarazí na nevrlého úředníka.

JR

Odpověď na otázku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny