Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dědění - Způsobilý dědic

Zdravím vás! Prosím Vás kdo může teoreticky dědit..? Neboli, kdo je považován za "způsobilého dědice"..? Na internetu se dočítám, že způsobilý dědic musí mít způsobilost k právním úkonům a způsobilost k právům a povinnostem (právní subjektivitu), ale se způsobilostí k právním úkonům to není pravda ne..? Protože dědit může i nezletilý a ten přeci nemá PLNOU způsobilost k právním úkonům..Tak jak to tedy je..? Kdo je "způsobilý dědic"..?

Druhá otázka se týká vydědění..Když nechci aby moje děti dědily, tak je musím vydědit a v závěti uvést, že nechci aby dědily a že jsem je vydědil, je to tak..? Ale jak funguje to vydědění..? To dojdu někam já nevím na úřad a řeknu že je chci vydědit, sepíšou se papíry a potom je to černý na bílý že jsou vyděděný a že nemuseji dědit..? Nebo prostě jen tak uvedu do závěti že jsem je v tento okamžik vydědil (vím o tom jen já), protože splňujou určité podmínky (trvale nezřízený život, neprojevují o zůstavitele patřičný zájem,..) a hotov..? - Toto nechápu, omlouvám se za neznalost..Díky :)

Tak se mi teda odpovědi moc nedostalo..Zajímalo mě jak je to s tou způsobilostí k právním úkonům, jestli tam také patří, i když můžou dědit i nezletílý, kteří nemají plnou způsobilost..K druhé otázce, no s tím vyděděním, jestli to má být někde na úřadě jako samostatná listina že jsem někoho vydědil..Je tam jen že musí mít určitě formální náležitosti..Takže nic moc mi ti odkazy neřekly..A ještě k tomu už jsem je četl dříve..:)

Tak to jsi je asi moc dobře nečetl:

Z hlediska formálního musí projev vůle zůstavitele o vydědění splňovat náležitosti závěti. Může být přímo zahrnut do závěti nebo obsažen v samostatné listině

Dědit samozřejmě může i nezletilý, dokonce i počaté dosud nenarozené dítě, pokud se narodí živé. Ale to tam taky píšou...

No ale jestli to stačí napsat jen do tý závěti nebo se před tím musí někam dojít..? Aby se uložila někam listina ještě před tím než dám závěť..?

No to znamená že dědic nemusí mít způsobilost k právním úkonům..?

Za pravne nesposobileho/napr.neplnolete dieta/ vykonava všetky pravne ukony zakonny zastupca,t.j.bud rodič alebo sudom stanovena osoba ako opatrovnik,pestun ap.,na to,aby sa stalo napr.dieta stalo pravoplatnym dedičom netreba,aby bolo schopne pravnych ukonov.......v našich česko-slovenskych podmienkach je možne niekoho vydedit len vo velmi špecifickych pripadoch a to jedine pokial potencionalny dedič bol pravoplatne odsudeny za trestny čin alebo dlhodobo nejavi žiaden zaujem o osobu,po ktorej by mal dedit,zavet musi byt podpisana svedkom a not

Super díky..:) Ještě k dědění ze závěti..Osoby které nemají způsobilost k PÚ (myslím tím osoby, které byly této způsobilosti zbaveny, v důsledku nějaké psychycké nebo duševní poruchy) nemohou sepisovat závěť..? Jak ji mají sepsat..? Pomocí opatrovníka..? Díky