Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Revizor a jeho práva

Zdarec, máme s kamarádem menší neshodu ohledně revizorů. Pokud člověk jede na černo a chytne ho revizor, ten po něm chce občanku, aby mu vypsal pokutu. Jenže kamarád tvrdí, že jelikož je revizor zaměstnancem soukromého sektor, tedy není úřední osoba, tak nesmí OP požadovat, natož si z něj něco opisovat. Že je to proti zákonu o ochraně osobních údajů. Jak to teda je?

Předně je to úplně jinak. Doklad totožnosti po tobě může požadovat kdokoliv, není to nic zakázaného ani nezákonného. Není zakázané ani nezákonné z dokladu totožnosti opisovat údaje, není zakázané ani nezákonné doklad totožnosti kopírovat. Může to udělat kdokoliv se souhlasem držitele. To jestli se rozhodneš revizorovi doklad poskytnout, je už na tobě, musíš se ale případně smířit s případnými následky nevyhovění, tedy s případným omezením osobní svobody a že to pak bude řešit nejenom revizor, ale i policie.
http://www.nssoud.cz/Revizor-muze-za-urcitych-okol nosti-v-ramci-nutne-obrany-zadrzet-cerneho-pasazer a/art/480?tre_id=205

Nie je to perverzne a sudca to pomerne logicky vysvetluje. Cela zalezitost s revizormi by sa ulahcila, leby mali v sluzbe statut verejneho cinitela, takze by si bol povinny mu predlozit doklad totoznosti a v pripade konfliktu by to bol z tvojej strany utok na verejneho cinitela.
U nas uz take navrhy boli, bohuzial nepresli.

Nuže kamarád si řekl, že to vyzkouší v praxi a revizorovi tu občanku nedal. Vystoupili, revizor zavolal policii, přišel policajt a revizor spustil, že mu odmítl dát občanku atd. Policista na kamaráda, že jestli mu může OP poskytnout. Ten ho podal policistovi se slovy, že pokud ho dá revizorovi, tak si na něj bude stěžovat pro porušení ochrany osobních údajů. Načež mu policista OP podal zpět s konstatováním "tady se někdo vyzná v zákonech, nashledanou"... takhle mi to vyprávěl. Druhá věc je, jestli si to nevymyslel...

Tak tomu se musím smát, kamarád měl asi divoké sny. :-)

§ 63/2k) zák. č. 273/2008 Sb.
Policista je oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti osobu na žádost jiné osoby, která má na zjištění totožnosti právní zájem, jakož i osobu, která o prokázání totožnosti policistu žádá, a zjištěné osobní údaje předat osobě, která o prokázání totožnosti požádala.

Revizor nieje verejnopravny činitel,jedine jeho pravo je kontrola platnosti cestovnych dokladov a vylučenie cestujuceho z dalšej dopravy,pokial nieje schopny predložit platny cestovny doklad,nieje opravneny zistovat totožnost,vynucovat predloženie preukazu totožnosti ani zadržiavat cestujuceho za učelom privolania policie,ktora by mala preverit totožnost cestujuceho,rovnako na to nema ani pravo nejaky sbskar,ktory niekedy revizorov sprevadza a to dokonca v civilnom oblečeni,čo je v naprostom rozpore s povolenou a obvyklou činnostou sbs služieb,aj ten može zadržat človeka jedine v pripade trestneho činu,čo neoznačenie listku alebo nevlastnenie električenky nieje,revizor vas može vyzvat na predloženie preukazu totožnosti,vy mu možete,ale nieste povinni tento doklad predložit......kedže medzi českymi a slovenskymi dopravnymi podnikmi plati už niekolko rokov soolupraca a prebiehaju vzajomne vymeny revizorov medzi mestami,su tieto zaležitosti rovnake v oboch štatoch