Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Porušení Pracovní smlouvy

Dobrý večer,

Chtěl sem zeptat:

Mám podepsanou smlouvu kde mám jasně uvedenou zakladní mzdu. Ale nyní se dívám na výplatnici a mám tam o 2000 tisíce menší zakladní mzdu. Můžu dát okamžitou výpověď a nárokovat odstupné?

Než začneš cokoliv konat, zajdi si na mzdovou účtárnu (nebo k někomu, kdo výplaty počítá či je za ně zodpovědný) a informuj se, proč se tak stalo.

K tomu okažitému zrušení PP:

§ 56

Okamžité zrušení pracovního
poměru zaměstnancem

(1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (§ 141 odst. 1).

Vyčkej tedy těch 15 dní (mezitím zjistíš, co se vlastně stalo). Mzdu je možno i snižovat (ve smlouvě nebo vnitřním předpisem), zaměstnanec s tím ale musí být písemně seznámen nejpozději dne, kdy snížení začíná platit.

§ 113

Sjednání, stanovení nebo určení mzdy

(1) Mzda se sjednává ve smlouvě nebo ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem anebo určuje mzdovým výměrem, není-li v odstavci 2 stanoveno jinak.

(2) Je-li zaměstnanec statutárním orgánem zaměstnavatele, sjednává s ním mzdu nebo mu ji určuje ten, kdo ho na pracovní místo ustanovil, nestanoví-li zvláštní právní předpis jinak.

(3) Mzda musí být sjednána, stanovena nebo určena před začátkem výkonu práce, za kterou má tato mzda příslušet.

(4) Zaměstnavatel je povinen v den nástupu do práce vydat zaměstnanci písemný mzdový výměr, který obsahuje údaje o způsobu odměňování, o termínu a místě výplaty mzdy, jestliže tyto údaje neobsahuje smlouva nebo vnitřní předpis. Dojde-li ke změně skutečností uvedených ve mzdovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost zaměstnanci písemně oznámit, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti.

No problé je takový volal jsem na účtárnu a tam asi enchápe paní jaký je rozdíl mezi zakladní mzdou a doplatkem. Tvrdí mi že doplatek je shodný se zakladní mzdou.. To je pravda ale to mi dělá z důvodu toho, že mám k tomu prémie apod, bonusy a ty se zdaní dělá mi to skoro to samé. Ale jasně mám dané, že od 1.8 mám jinou zakladní mzdu, ale pořád mi dávají tu starou, už to řeším v práci druhý den, ale asi to mají na háku.

"Okamžitá výpověď" neexistuje a k okamžitému zrušení pracovního poměru zatím nevidím důvod.

Obdobím splatnosti mzdy je celý následující kalendářní měsíc a po jeho skončení má zaměstnavatel ještě zákonnou lhůtu 15 kalendářních dnů.

Se mzdou za srpen tedy zaměstnavatel ještě není v prodlení.
Kvůli mzdě (nebo její části) za srpen lze pracovní poměr zrušit nejdříve 16. října.

___
Píšete, že máte na výplatní pásce základní mzdu nižší o 2.000 Kč,
ale neuvádíte nic dalšího.

Mzda náleží pouze za vykonanou práci. Pokud jste byl v srpnu nemocen,
nebo pokud jste v srpnu čerpal dovolenou, nenáleží za tuto dobu mzda,
nýbrž náhrada mzdy za nemoc nebo za dovolenou.

Jestli jste po celý měsíc pracoval, náleží Vám samozřejmě mzda.

___
Máte právo na vysvětlení výpočtu mzdy a na předložení veškerých podkladů,
na jejichž základě Vám byla mzda vypočtena.

Zaměstnavatel Vám musí umožnit i zhotovení kopií těchto podkladů na své náklady
(náklady na pořízení kopií hradí zaměstnavatel).

Takže já bych poradila zajít ještě jednou za mzdovou účetní
a požádat ji o podrobné vysvětlení výpočtu.

___
Nejsem si úplně jista, nač přesně se ptáte.
Ustanovení o minimální zaručené mzdě se vztahuje na celou mzdu,
nikoliv jenom na základní část.

Pobíráte-li včetně prémií a odměn alespoň minimální zaručenou mzdu
odpovídající Vaší pozici, bude to podle mne v pořádku.

Dokonce to pro Vás může znamenat určitou výhodu:
Pokud zaměstnavatel stanovil mzdu takto,
musí Vám alespoň část pohyblivé složky mzdy vyplatit i v případě,
že byste nesplnil kritéria pro její přiznání.

Něco jiného by bylo, kdyby chtěl zaměstnavatel minimální mzdu snižovat
o případné příplatky za přesčasy, víkendy nebo svátky - tyto příplatky
se přičítají k (zaručené) minimální mzdě.