Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Porušení Pracovní smlouvy

Dobrý večer,

Chtěl sem zeptat:

Mám podepsanou smlouvu kde mám jasně uvedenou zakladní mzdu. Ale nyní se dívám na výplatnici a mám tam o 2000 tisíce menší zakladní mzdu. Můžu dát okamžitou výpověď a nárokovat odstupné?

"Okamžitá výpověď" neexistuje a k okamžitému zrušení pracovního poměru zatím nevidím důvod.

Obdobím splatnosti mzdy je celý následující kalendářní měsíc a po jeho skončení má zaměstnavatel ještě zákonnou lhůtu 15 kalendářních dnů.

Se mzdou za srpen tedy zaměstnavatel ještě není v prodlení.
Kvůli mzdě (nebo její části) za srpen lze pracovní poměr zrušit nejdříve 16. října.

___
Píšete, že máte na výplatní pásce základní mzdu nižší o 2.000 Kč,
ale neuvádíte nic dalšího.

Mzda náleží pouze za vykonanou práci. Pokud jste byl v srpnu nemocen,
nebo pokud jste v srpnu čerpal dovolenou, nenáleží za tuto dobu mzda,
nýbrž náhrada mzdy za nemoc nebo za dovolenou.

Jestli jste po celý měsíc pracoval, náleží Vám samozřejmě mzda.

___
Máte právo na vysvětlení výpočtu mzdy a na předložení veškerých podkladů,
na jejichž základě Vám byla mzda vypočtena.

Zaměstnavatel Vám musí umožnit i zhotovení kopií těchto podkladů na své náklady
(náklady na pořízení kopií hradí zaměstnavatel).

Takže já bych poradila zajít ještě jednou za mzdovou účetní
a požádat ji o podrobné vysvětlení výpočtu.

___
Nejsem si úplně jista, nač přesně se ptáte.
Ustanovení o minimální zaručené mzdě se vztahuje na celou mzdu,
nikoliv jenom na základní část.

Pobíráte-li včetně prémií a odměn alespoň minimální zaručenou mzdu
odpovídající Vaší pozici, bude to podle mne v pořádku.

Dokonce to pro Vás může znamenat určitou výhodu:
Pokud zaměstnavatel stanovil mzdu takto,
musí Vám alespoň část pohyblivé složky mzdy vyplatit i v případě,
že byste nesplnil kritéria pro její přiznání.

Něco jiného by bylo, kdyby chtěl zaměstnavatel minimální mzdu snižovat
o případné příplatky za přesčasy, víkendy nebo svátky - tyto příplatky
se přičítají k (zaručené) minimální mzdě.