Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Parkování na chodníku

Dobrý den,

Nedávno jsem našel za stěračem od souseda papírek na kterém je napsáno !!!TADY NA CHODNÍKU SE NEPARKUJE!!!, byl to chodník vedle jejich plotu. Tak jsem přeparkova jinam a hned na stejné místo začal parkovat on.... vrátil jsem mu tedy cedulku !!!TADY NA CHODNÍKU SE NEPARKUJE!!! za jeho stěrač. Obhajuje se ale tím, že chodník je vedle jeho plotu a on tam parkovat může, ale já ne. Značka povolení parkování na chodníku tady není. Má pravdu?

Děkuji.

To, že je chodník před jeho plotem neznamená:
- že tam může parkovat jen on, není-li tam značka, nesmí tam parkovat nikdo. Pohroz mu, že na něj zavoláš městapo.
- že z chodníku musí uklízet sníh. Nemusí, chodník není jeho; nechť se o to stará vlastník, typicky město/obec.

Resp. aj v CR je v tom gulas, majitel prilahleho domu ma zodpovednost za skodu.

Vlastník nemovitosti, která v zastavěném území obce hraničí se silnicí nebo s místní komunikací, odpovídá za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti na přilehlém chodníku, která vznikla znečištěním, náledím nebo sněhem, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit; u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit.“

Ale to ho neopravnuje tam parkovat samozrejme.

Od novelizace zákona o pozemních komunikacích 13/1997 Sb. tuším v roce 2011, za chodník odpovídá jeho vlastník. Zároveň Nejvyšší soud v roce 2011 svým judikátem stanovil odpovědnost osob, které se po chodníku pohybují. Jednoduše, pokud se osoba po zledovatělém chodníku nepohybuje obezřetně, nemá nárok na náhradu za újmu. Odpovědnost nelze převést na vlastníka sousedního domu. Proto také některá města v zimě uzavírají některé ulice.