Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Parkování na chodníku

Dobrý den,

Nedávno jsem našel za stěračem od souseda papírek na kterém je napsáno !!!TADY NA CHODNÍKU SE NEPARKUJE!!!, byl to chodník vedle jejich plotu. Tak jsem přeparkova jinam a hned na stejné místo začal parkovat on.... vrátil jsem mu tedy cedulku !!!TADY NA CHODNÍKU SE NEPARKUJE!!! za jeho stěrač. Obhajuje se ale tím, že chodník je vedle jeho plotu a on tam parkovat může, ale já ne. Značka povolení parkování na chodníku tady není. Má pravdu?

Děkuji.

Pravdu má i nemá.Pravdu má v tom,že na chodníku se neparkuje-tj.nikdo.
A pravdu nemá v tom,že on může.To by snad mohl jen v případě,že pozemek s chodníkem mu patří-což asi těžko.A i tak by to byl stále veřejný chodník k užívání pro všechny.Takže se buď musíte dohodnout a tolerovat nebo na sebe vzájemně volat policii s botičkou.

Nieco podobne sa mi stalo na jednej montazi, kde sme boli viaceri a nebolo miesto pred danym domom, tak som to zaparkoval cez cestu oproti pri dalsom dome. Podotykam, ze sneblokoval vjazd do dvora.
Bohuzial strycko, co tam byval sa na mna pomerne hrubo osopil, ze co mu parkujem pred domom, ze to je jeho miesta, tak som mu vysvetlil, ze dom je sice jeho, ale parkujem na obecnom pozemku, kde mam parkovat rovnako pravo ako on. Vyhrazal sa mi policajtami a neviem ci este a kedze vsak slo o uplneho burana, ktory by mi bol schopny prepichnut pneumatiky tak som ta auto nechal len chvilu a nasledne, ked som siel po nejaky material radsej ho posunul k vedlajsiemu dom.
Inak cely incidennt sa udial len preto, ze mal prist jeho syn a chcel zaparkovat pred jeho domom. Za prve syn prisiel az po mojom odchode (nahodne som siel asi hodinu potom cez tu ulicu) a za druhe keby ma slusne poziadal tak by som ho to samozrejme spravil hned bez zbytocnych reci (na ulici bolo kopu miesta.
Ono ti ludia si niekedy myslia, ze hranice ich pozemku siahaju az po cestu, co samozrejme nie je pravda, na druhej strane staci trosku slusnosti a dohodnut sa da vzdy.

To, že je chodník před jeho plotem neznamená:
- že tam může parkovat jen on, není-li tam značka, nesmí tam parkovat nikdo. Pohroz mu, že na něj zavoláš městapo.
- že z chodníku musí uklízet sníh. Nemusí, chodník není jeho; nechť se o to stará vlastník, typicky město/obec.

Resp. aj v CR je v tom gulas, majitel prilahleho domu ma zodpovednost za skodu.

Vlastník nemovitosti, která v zastavěném území obce hraničí se silnicí nebo s místní komunikací, odpovídá za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti na přilehlém chodníku, která vznikla znečištěním, náledím nebo sněhem, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit; u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit.“

Ale to ho neopravnuje tam parkovat samozrejme.

Od novelizace zákona o pozemních komunikacích 13/1997 Sb. tuším v roce 2011, za chodník odpovídá jeho vlastník. Zároveň Nejvyšší soud v roce 2011 svým judikátem stanovil odpovědnost osob, které se po chodníku pohybují. Jednoduše, pokud se osoba po zledovatělém chodníku nepohybuje obezřetně, nemá nárok na náhradu za újmu. Odpovědnost nelze převést na vlastníka sousedního domu. Proto také některá města v zimě uzavírají některé ulice.