Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rezervační smlouva vs.smlouva o zprostředkování koupě nemovistosti

Dobrý den,
chtěl bych koupit byt, ale momentálně jsem ve zkušební době a hypotéku dostanu a až za 3 měsíce. Proto jsem si vyžádal od RK rezervační smlouvu. Místo ní mi poslali "smlouvu o zprostředkování koupě nemovitositi".
Od níž RK nechce odstoupit. Mně se ovšem zdá neadekvátní. Poradíte mi, za na ni přistoupit, či zda trvat na rezervační smlouvě a proč...? smlouva od RK se mi zdá jednostranně výhodná.

Děkuji.

Zkrácená verze smlouvy:

Smluvní strany - zprostředkovatel a zájemce:

1. Provize zprostředkovatele za činnost uvedenou v čl.I. této smlouvy byla dohodou smluvních stran stanovena ve výši xxx,- Kč, celkem xxx,-Kč.
2. Podpisem této smlouvy se zájemce zavazuje zaplatit zprostředkovateli kauci na dohodnutou provizi ve výši xxx Kč. Část kauce na dohodnutou provizi ve výši 1/10 z xxx,- Kč zájemce uhradí při podpisu této smlouvy. Zbytek kauce na dohodnutou provizi ve výši 9/10 z xx,- Kč je splatná v den podpisu zprostředkovávané smlouvy, nejpozději však xxx

3. Zprostředkovateli vzniká nárok na provizi již obstaráním příležitosti pro zájemce k uzavření zprostředkovávané smlouvy podle požadavků uvedených v čl.II. této smlouvy, tj. i v případě, že zájemce odmítne uzavřít zprostředkovávanou smlouvu s třetí osobou.

4. Zprostředkovateli vzniká nárok na provizi i v případě, že zájemce uzavře zprostředkovávanou smlouvu se třetí osobou až po zániku této smlouvy o zprostředkování, a to pokud se zájemce o třetí osobě dozvěděl od zprostředkovatele.

5. Zprostředkovatel se zavazuje vrátit zájemci složenou zálohu na provizi v případě, že nastane některá z těchto situací:

- zprostředkovávaná smlouva nebude uzavřena z důvodů na straně vlastníka výše uvedených nemovitostí,
- zprostředkovatel v době trvání této smlouvy nezprostředkuje zájemci příležitost k uzavření smlouvy podle požadavků uvedených v čl.II. této smlouvy.

IV.

1. Tato smlouva se uzavírá na dobu určitou, a to do xxxx

2. Zájemce je oprávněn od této smlouvy odstoupit. Odstoupením od smlouvy se smlouva ruší. V případě odstoupení od smlouvy je však zájemce povinen zaplatit zprostředkovateli odstupné ve výši xxxKč
3. Zájemce je povinen zaplatit zprostředkovateli smluvní pokutu ve výši xxxKč, a to v případě, že poruší některou z povinností dohodnutých touto smlouvou nebo nezaplatí kupní cenu do xxx V.

zvláštní ujednání : Na uvedené nemovitosti byl prohlášen konkurs podle insolventního zákona xxx
VI.

1. Smluvní strany se dohodly, že veškeré právní vztahy založené touto smlouvou se řídí ustanoveními zákona č.513/1991 Sb. – obchodní zákoník.

2. Tato smlouva je vyhotovena ve dvou stejnopisech s platností originálu, každá ze smluvních stran obdrží po jednom vyhotovení.

3. Tuto smlouvu je možné měnit či doplňovat pouze formou písemných číslovaných dodatků.

4. Smluvní strany prohlašují, že tato smlouva je výrazem jejich pravé a svobodné vůle, učiněným nikoli v tísni za nápadně nevýhodných podmínek. Smluvní strany smlouvu přečetly, s jejím obsahem souhlasí a na důkaz toho připojují vlastnoruční podpisy.

Rezervačka je smlouva která ti zajistí jen to že byt který chceš nebudou dál nabízet k prodeji, oproti tomu za to chce RK nějakou tu částku/ kterou pak odečtou z ceny bytu/(bývá desetina ceny nemovitosti) za (třeba) ty měsíce na kterých se dohodnete ve smlouvě.

Když si to pak rozmyslíš, nebo byt nebudeš moct koupit,uplyne doba sjednaná,apod. ty peníze jim propadnou/nebo jejich část/ bez nároku na vrácení a byt je nadále k mání k prodeji jakoby nic.

Zprostředkovatelská smlouva je akt kdy zprostředkovatel(RK, soukromá/právnická osoba) za sjednanou částku zajistí náležitosti, které povedou ke zdárnému dokončení obchodu/bývá taky odečtena z ceny bytu, něco jako záloha/.

Když se koupě nepovede ze strany RK/krachne jednání s majiteli apod./ peníze ti vrátí- když z tvojí/nedostabeš hypo bo ůvěr apod./ peníze jim propadnou.

To sou ale dvě různé smlouvy v různé fázi prodeje/koupě.