Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přezutí pneu na letní už ted.

Dobrý den,
Měl bych otázku, která je k zimním pneu, období jejich povinného užívání je od listopadu do dubna, ale co pokud se už ví, že sníh nebude, mrznout také ne.
Takže otázka zní, pokud ted přezuju na letní policie mě zastaví na kontrolu bude cca +20C a já nebudu mít zimní pneu hrozí pokuta?
Na autě zase tolik závislý nejsem, takže pokud by náhodou mrzlo nebo byla snížená teplota tak bych nevyjel, ale v takhle pěkném počasí kdy je 20 + a neočekává se, že by se zima vrátila mě to příjde škoda huntovat zimní pneu :(

Že se neočekává, že by se zima vrátila ještě neznamenám že se vrátit nemůže. Např. dnes ráno jsem se díval na venkovní teploměr, ukazoval nulu. Takže i když bude svítit slunce, někde, třeba když silnice jde lesem to může klouzat. A hádejte se pak s pojišťovnou. Takže pokud nemáte skutečně vážný důvod proč přezout, tak já bych tam ty zimní gumy ještě nechal.

No právě jich celkem ubylo, v listopadu obuté uplně nové a vlastně celou zimu nevyužité a opotřebovaní je hodně znát, jak se nejezdí na sněhu tak to mizí před očima. Jezdím hlavně po cestach nízké třídy na kterých cestáři max shrnou sníh a zbytek uježděného sněhu zustává tak jsou po zimě pneu jako nové, ale ted....:(

S přezouváním na letní se nemíním plašit. Uběhne pár měsíců a zase přezouvat na zimní? ;-)
Jezdím na zimní už třetí rok v kuse. Najeto za tu dobu možná 7.000km. Že se zimní v létě více opotřebovávají, je mi naprosto jedno.

A s tím sněhem; za tuto zimu ho tady v součtu nasněžilo kolem 1-2cm.

Údajně jsou to čtyři roky - nevím, jestli je to tak nebo je to výmysl výrobců a prodejců pneumatik, aby měli kšefty. A taky už jsem slyšel (JPP?), že to není pravda, ale prý zase od prodejců, protože zákazníci pak nechtějí kupovat zimní pneumatiky co jsou na skladě od minulé zimní sezóny. Máte k tomu někdo nějaké OVĚŘENÉ informace?

Když už jsme o tom opotřebování/steření tak sem se ted byl kouknout na letní pneu, u kterých jsem plánoval, že ještě jednu sezonu vydrží, ale dvě už vypadají hodne steřelé, jsou po stranách prasklinky běhoun je OK a je tu ještě slušný vzorek tak je mi líto je vyhodit, nejspíš né moc kvalitní značka, protože na přední nápravě jsem měl stejně staré continentalky a na nich ani prasklinka :/ Co myslíte dá se s tím ještě ujezdit jedno léto?

26P2260008.jpg
88P2260005.jpg
15P2260007.jpg
86P2260009.jpg

Řekni kde parkuješ, abych se tomu místu vyhnul :-). Vážně. Nikdy bych na autě takové pneu neměl. ALE: Jezdím dlouhé trasy a občas velmi rychle, takže nemám možnost často pneu kontrolovat. Pokud jezdíš autem krátké trasy na nákupy, auto příliš nezatěžuješ a máš možnost kontroly pneu po malém počtu km, tak opatrně jezdit můžeš. Takto poškozeným pneu hrozí zkorodování kordu a jeho popraskání= havárie pneu. Projeví se zpočátku malou boulí a následně rychle pokračující destrukcí. Takže krátké trasy a často pneu kontrolovat. Je otázkou, zda ti ušetřených asi 200 korun v horizontu 8 let stojí za ten risk.
Životnost pneu 4 roky je marketingový tah prodejců. Pneu vydrží s nepatrnou změnou parametrů 6 a více let. S výjimkou Číny.

Ale horší ta pojištovna, nedej bože se něco stane, tak zbytečný dohadování a kdoví jak by to dopadlo jak znám pojištovny tak by to byla jejich hlavní výmluva :/ To me hned nenapadlo sem si říkal jen kvůli té policii, i když na ni mam taky štěstí naježděno cca 60000 a jen 1 kontrola a to ještě takova že za 30 sec sem jel dál.

Dá se řídit tímto bez problému pokud budu mít letní pneu a nebudou žádné problémy ?

Podle doporučení ministerstva dopravy by řidiči v období od 1. listopadu do 31. března neměli vyjíždět s letními pneumatikami v následujících situacích:
- venkovní teplota klesla pod 4 stupně nad nulou,
- sněží,
- prší či mrholí při nízkých teplotách,
- na mostních konstrukcích je teplota okolo nuly a může se objevovat námraza,
- předpověď počasí je nepříznivá ve smyslu předpokládaného sněžení, námrazy, ledovky a nízkých teplot.

Pokud můžeš jezdit, jak píšeš v dotazu, tak klidně přezuj. Můj táta už také přezul. Když sněží nebo prší, tak nejede (přeci si to nezamažu...). Když je chladno tak také nejede (přeci nesednu do studeného auta...). Najede tak 2.500 km za rok. Může si to dovolit - má 91 let. Já dávám zimní už v půli října a jezdím na nich klidně do půli dubna, protože v horách v tuto dobu může sněžit a mrznout. A riskovat, že se někam nedostanu se mě nechce.
Policisté ti nic neřeknou nebo jenom poučí, pojišťovna to musí na tebe vyzkoušet. Doporučuji do protokolu, který musíš vždy vypsat, uvést i teplotu. Pokud totiž pojišťovna má pochybnosti o tvém protokolu o nehodě, tak ti dokazuje, že to tak nebylo a těžko ti prokáže že v době nehody byly podmínky na zimní pneumatiky, tudíž došlo k porušení zákona.

Najede tak 2.500 km za rok. Může si to dovolit - má 91 let

Nic osobního, ale člověk v tomto věku nemá IMHO za volantem co dělat.
U pojišťovny by bylo třeba, aby oni prokázali přímou příčinnou souvislost mezi letními gumami v únoru (když je třeba venku 12 st a slunečno) a vzniklou škodou. Klidně bych se s nimi soudil.

Pojišťovna to vyzkouší, bude tlačit, ale do přímého sporu nepůjde.
Z čeho soudíš, že někdo podle věku nemá za volantem co dělat? Pokud je fyzicky a psychicky zcela zdráv, proč ne? Znal jsem jednoho závodníka do vrchu, který obsazoval přední příčky v Evropě a měl hodně přes 70 let. Končil se závody, když měl 76 let, protože byl nemocný. A porážel evropskou elitu. Bohužel si teď honem nemohu vzpomenout na jméno. Josiph? Můj táta si ve svém věku připravuje dřevo na celou zimu sám. Noviny čte bez brýlí. Také si myslím, že nemá na silnici co dělat, ale kvůli tomu, že předpisy viděl naposled před 40 lety. Nikdy neměl žádnou nehodu a určitě nejezdí pomalu.:-)

Já už tam letní prdnul 20tého února, a udělal jsem dobře... Denně jsou teploty kolem 10°C a navíc mám nádherné letní 17', takže konečně mám zase hezké auto. Ty 15' plecháče jsou hrůza.
Sněhu se nebojím, Prahy a okolí se to rozhodně týkat nebude... Jestli na horách napadne 10cm, tak to bude z letošní produkce všechno...