Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dluh na elektřině po zemřelém

V roce 2008 nám zemřel rodinný příslušník, kreý bydlel ve svém domě, který byl údajně odpojem od elektřiny. Dům (rujnu) jsme jako dědicové v roce 2010 přes realitku prodali. Minulý týden nám došel od Eonu dopis, že v roce 2012 prováděli v domě kontrolu odběru a při této zjistili, že na elektorměru je natočeno nějaké množství KWh a toto nyní po nás chtějí uhradit. Nevzpomenu si, jestli při prodeji byl v domě elektroměr, ale podle eonu asi ano. Žili jsme v domění, že dům je odpojený, protože nám to všichni říkali, zemřelý měl dluhy všude možně a elektřina v domě nešla. Chci se zeptat, jestli může eon toto po nás požadovat? Smlouva by měla být úmrtím ukončena a my nemáme povinnost obvolávat všechny firny v republice, jestli tam zemřelý neměl nějaký dluh. Já myslím, že eon má možnost u notáře který obstarával pozůstalost zažádat o obnovu dědického řízení a zde uplatňovat svoji pohledávku a to je asi tak vše. Děkuji za vaše názory případně rady.

1. Nejste vlastníky objektu, tudíž neodpovídáte za současného vlastníka.§ 1475 (2) říká, že práva a povinnosti vázané na osobu lze zahrnout do dědictví pouze uplatněny u orgánu veřejné moci.

2. Pokud by se jednalo o dluhy za vaším rodinným příslušníkem, jsou promlčeny (2 letá lhůta). Leda že by věřitel prokázal, že vás informoval, respektive získal uznání dluhu z vaší strany.
NOZ § 1475 (2) říká, že práva a povinnosti vázané na osobu lze zahrnout do dědictví pouze pokud jsou uplatněny u orgánu veřejné moci. Tím se myslí, že musí být přihlášeny do doby ukončení dědického řízení.

3. Nárok na obnovu dědického řízení má pouze účastník dědického řízení, a to Eon není.