Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Předjíždění 2 vozů naráz

Dobré ráno,
dnes brzo ráno sem měl nemilou cestu. Jeli předemnou zasebou 2 malé nákladní vozy, začal jsem je tedy oba zaráz předjíždět, ale hned jak sem byl vedle prvního předjížděného vozu tak začal vyjíždět(předjíždět) taky. Stihl jsem jen tak tak strhnout volant do příkopy škrtl mě jen o zrcátko které zaklapl, nebyl tam žádnej strom takže sem jen vletěl na louku. Řidič nákladního vozidla zastavil a začal mi nadávat, že on byl druhej v řadě takže měl první právo předjíždět a já sem tam neměl co dělat. Otázka zní, je to pravda nebo blbost? Je mi 20 let takže řídím chvilku a řidiči nákladáku mohlo být 50+ takže moje argumenty proti jeho tvrzení mi vyvrátil, že o tom vím hovno at se vrátím do autoškoly. Škoda žádná nevznikla, poprosil sem ho aspon, aby mě vytáhl z pole, poslal mě do p***** a odjel.
Jak to tedy je? Při předjíždění se přece musím podívat do zrcátek jestli někdo už nezačal předjíždět, potom by to nedávalo smysl.

Otazka je, ci sa to dalo povazovat za dopravnu nehodu. U nas totizto prednedavnom jeden krajsky sud rozhodol, ze dopravna nehoda je len v tom pripade, ked dojde k poskodeniu zdravia ineho (pri nehode sa zranil len vodic(ka)), takze vodicke bolo vodickske opravnenie odnate neopravnene.
Bude o tom rozhodovat Najvyssi sud SR, ale uz na prvy pohlad je jasne, ze sudca nebol celkom pricetny, ked rozhodoval, minimalne rozhodol proti sedliackej logike.
Samozrejme pravne je to ciste, sudca sa totizto oprel o vyklad nehody z Trestneho zakonnika, kde je to naozaj takto definovane a odignoroval definiciu dopravnej nehody Zakonom o cestnej premavke, proste si vybral, co sa mu prave hodilo.
Samozrejme, ze vodic nakladiaku pochybil, staci, ze odrazil zrkadlo a ak je elektricke je uz skoda dostatocne velka na to, aby sa s tym nieco robilo. Odisiel z miesta nehody, neposkytol prvu pomoc (aj ked nebolo treba)...atd.

depp, na správnou odpověď by bylo potřeba znát mnoho podrobností. K podobným sporným situacím se vyjadřují soudní znalci, páč když slyšíte vyjádření šoféra č.1 a pak šofára č2. zjistíte, že je třeba ještě někoho, páč každý mluví jinak. Nicméně k Vašemu popisu.
Řidič nákladního vozidla zastavil a začal mi nadávat, že on byl druhej v řadě takže měl první právo předjíždět a já sem tam neměl co dělat.
Toto je nesmysl a nikde to není v předpise uvedeno.

"hned jak sem byl vedle prvního předjížděného vozu" to by se muselo přesně zamalovat postavení vozidla...

Nedovolím si bez přesného popisu situace pochybovat o Vaší jízdě, ale když vidím kolonu vozidel, jedou protijedoucí vozidla, po projetí začně první předjíždět, páč to má nejblíže a pak vyrazí 3-5 z kolony, páč na to dupnul a brzdí pak předjetí druhého a třetího...
vždy sí říkám, kde ho potkám v přikopu.

To že nesmí předjíždět, když je předjížděn je jasné, ale každý má svoji pravdu. Přesně takto se hádají při odbočování vlevo.
Ze zkušenosti tvrdím, že viníkem nehody bude první vozidlo, nebo ten kdo odbočuje vlevo.

... po projetí začně první předjíždět, páč to má nejblíže a pak vyrazí 3-5 z kolony, páč na to dupnul ...

Jojo, to taky znám - vždy když dojedu na konec kolony, hlídám si další 3-4 auta za sebou jak rychle se přiblížily a jestli jednou spíš u prostředka nebo na kraji. Většinou se ti "závodníci" předjíždějící pět aut v koloně dají takto snadno vytipovat. Sám se snažím ctít pravidlo, že nechám prvně předjet ty přede mnou, leda pokud někdo stylem jízdy dává zřetelně najevo, že o předjetí nemá zájem (jede při pravém kraji, nechává si delší odstup). Sám to dělám taky tak - pokud třeba za 1 km odbočuji.

Zase je fakt, že když jedeš za kamiónem s odstupem pár aut, můžeš mít větší přehled o volné silnici než ten, kdo jede těsně za kamiónem. Nesmí však jet před tebou "váhavý střelec", který navíc nesleduje provoz za sebou a rozhodne se předjíždět v momentě, kdy jseš na jeho úrovni (přitom kdyby začal předjíždět o chvíli dříve, v pohodě byste kolonu předjeli oba dva).
Ale stejně asi v polovině případů tyhle "závodníky" dojíždm za pár kilometrů ve městě na první křižovatce se semaforama. ;-)

Můžete mě říct, z čeho usuzujete, že u nás není dovoleno dvojí předjíždění? Teď nechci spekulovat o tom, že to většina komunikací nedovoluje.
K dotazu depp20: skutečně řidič náklaďáku nedával znamení o změně směru jízdy vlevo? "Druhej v řadě" není žádné právo, dané zákonem 361/2000 Sb. Co se smí a nesmí při předjíždění je dáno v § 17.

Znamení dával co jsem si všiml na bočním blinkru, ale to dal až sem byl mým zrcátkem vedle jeho zrcátka asi mě neviděl protože to nákladní auto je vysoké. Zadním kolem mě pak sklopil to zrcátko. Ale jak říkám žádná škoda, jen promáčklina na zrcátku ale to neřeším. Jen mě zajímalo zda měl pravdu nebo né, i tak si příště musím dávat větší pozor. díky za odpovědi.

Podle toho jak to popisuješ ty, tak je chyba na straně toho druhého. Žádné takové právo není v zákoně stanovené.

§ 17 Předjíždění
(1) Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu. Odbočovací pruh je přídatný jízdní pruh určený pro odbočování (vyřazování) vozidel z průběžného jízdního pruhu.
(2) Řidič, který při předjíždění vybočuje ze směru své jízdy, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním. Řidič musí dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty.
(3) Řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel.
(4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.
(5) Řidič nesmí předjíždět
a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,
b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,
c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích,
d) na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi,
e) dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy,
f) na křižovatce a v těsné blízkosti před ní; tento zákaz neplatí
1. jde-li o předjíždění vpravo podle odstavce 1,
2. jde-li o předjíždění jízdních kol, mopedů a motocyklů bez postranního vozíku,
3. na hlavní pozemní komunikaci,
4. na křižovatce s řízeným provozem.
g) na železničním přejezdu a v těsné blízkosti před ním.

Jestli začal předjíždět až po tobě, tak je chyba jednoznačně na jeho straně. Samozřejmě žádné právo předjíždět jiné auto přednostně bez ohledu na ostatní neexistuje. Já to vidím tak, že tě měl v mrtvém úhlu a neviděl tě, protože kouknul jen do zrcátka a neohlédnul se i přes rameno.

Jediná otázka je, jestli už třeba neblikal, když ty jsi začal předjíždět a ty jsi mu tam tímpádem nevjel.

Každopádně by to chtělo příště víc promyslet, jestli ten před tebou chce taky předjíždět nebo ne. Lepší je vždycky počkat (z hlediska bezpečnosti) a do ničeho se moc nepouštět. Řidiči jsou často schopní všeho možného.

mě se stalo kdysi před lety něco podobného.

Jel jsem po krásné rovné, upravené státovce, objevil se předemnou Trambus, nalepil jsem se na něj(Š Forman) a potom co jsem se za nim dlouho šplhal do jednoho kopce jsem se ho rozhodnul se staženou prdelí předjet.

Začal jsem blikat a než se favorit dostal do otáček tak jsem zaregistroval jen pohyb jakoby se do mě opřel vítr a byla to rozzuřená oktávka co se vynořila z dáli a snažila se taky předjet.

Ovšem se už jaksi na silnici nevešla a strhla jí krajnice do příkopu. Trambus nic ten pokračoval dál já sem zastavil a dostal jsem málem nakladačku.Ještě štěstí že se nikomu nic nestalo(ani autu) a pán z oktávky byl spěchající podnikatel od kterého jsem pak za vytažení s pangejtu dostal nakonec pětikilo.

Chtěl jsem jen říct že předjíždění není jen o tom předjet ale záleží i na rychlosti s jakou se rozhodneš manévr udělat, vždycky tam může být někdo rychlejší ať už před tebou nebo za tebou.

Osobně nesnáším předjíždění kamiónů a nákladních vozidel. I když osobáky řídí taky sem tam tupec.
Si pamatuji jak jsme jeli na slovensko a po koloně už tam bylo jen pár aut s rozestupem tak 4-5 metrů. Když jsme začali předjíždět polský kamión tak nás začal tlačit do příkopu. Pamatuji si jen velké kolo u sedadla spolujezdce a výraz mojí ségry. Naštěstí náš šofér zrychlil a vyhnul se kolizi.
Na příštím semaforu jsme si na něj počkali a strejda si to sním po polsko-česky vyříkal. Prej ten polák říkal že 5 minut po koloně se nesmí předjíždět ... chuj. kolona byla daleko za náma a už to bylo tak 10 minut minimálně ... (né že by na tom záleželo.)

To já hlavně vždy uvěřím těmto řidičům, protože si řeknu když se tím živí, tak o tom musí vědět mnohem víc. Minulej rok sem si jel pohodově ze školy ve fabii a co se nestalo ze zatáčky vyjel kombajn přes celou silnici, bez doprovodného vozidla. Dupl sem na brzdu vjel až do přikopy(půlka auta pořád na cestě) zastavil a čekal. Kombajn aníž by trochu přibrzdil pořád plnej a lup, náraz jeho kola do mého zrcátka které jen odletělo..... ani nezastavil a jel plnej pořád dál. Když sem ho dojel měl ze mě jen prdel, a že jsem měl víc uhnout.