Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pronájem bytu po člověku, na kterého možná bude nařízena exekuce

Dobrý den,
mám v pronájmu byt po člověku kterému reálně hrozí exekuce a možná ho bude prošetřovat policie za podvodná jednání.
Byt má ve vlastnictví jiný člověk (ten není dlužník), než ten po kterém jsem se nastěhoval. Je možné pokud by byla na toho člověka co tam bydlel přede mnou nařízena exekuce, že by se to nějak mohlo dotknout mne? Je možné že by někdo přišel do bytu a zabavil mi nějaké věci?
Případně jak toto vyřešit.
Děkuji za odpověď.

najideálnejšie by bolo požiadať majitela bytu,nech ide na evidenciu obyvatelstva a overí,či je tam dotyčný nejakým spôsobom hlásený na trvalý alebo prechodný pobyt a pokial tam figuruje/evidencia vydáva takúto info za manipulačný poplatok/,tak nech ho odhlási z trvalého alebo prechodného pobytu,stať sa môže všeličo a je to aj v jeho záujme,pretože sa môže stať aj to,že predmetom zabavenia veci za účelom exekúcie sa môže stať aj samotný byt,aj keď to bude neoprávnene...súd pri nariadení exekúcie obvykle zisťuje potencionálne miesta pobytu exekuovaného práve na obvodných úradoch evidencie obyvatelstva,takže pokial tam nebude figurovať ako obyvatel Vašej terajšej adresy,tak ani za normálnych okolností nebude dôvod,aby Vás nejaký úradník zo súdu alebo z exekútorského úradu nejako zbytočne otravoval....

Mluvil jsem s majitelem bytu a ten neví jestli tam měl hlášený nějaký pobyt. Mohu si toto zjistit sám? Vydá mi tuhle informaci úřad pokud
mám již sepsanou nájemní smlouvu a umožní přepis na mne? Jde o to že pronajímatel bydlí celkem daleko od tohoto bytu.

úrad to vydáva za poplatok,ale mám dojem že len priamemu vlastníkovi bytu,na to sa treba opýtať priamo na tom dotyčnom úrade evidencie obyvatelstva,do ktorého patrí ulica,kde sa obývaný byt nachádza,nájomníkovi,nie vlastníkovi bytu sa obvykle vydáva len potvrdenie o prechodnom pobyte,resp umožní prihlásenie evidovaného prechodného pobytu alebo dočasného trvalého pobytu,skúste to vybaviť napr. s overeným splnomocnením od vlastníka,možno Vám spravia výpis všetkých prihlásených osôb v dotyčnom byte ,ktoré majú trvalý a prechodný pobyt,splnomocnenie je najlepšie overiť na obecnom úrade,tam si zo zákona nemôžu za tento úkon započítať dph ani iný,než štátom stanovený manipulačný poplatok,u notárov to býva obvykle neporovnatelne drahšie,tí si môžu účtovať dph a poplatky za úradný/právny úkon....

trošku si zašiel ďaleko od dotyčnej témy,tu nejde o to,že dotyčný bude nehnutelnosť predávať alebo si uplatňovať na ňu vlastnícke práva,ale o to,že pokial má niekto nahlásený pobyt na určitej adrese,súd,ktorý vydá rozhodnutie o exekúcii,zisťuje pravdepodobný trvalý/prechodný pobyt exekuovaného na centrálnej evidencii obyvatelstva,na správe domov etc a môže nastať problém v tom,že poverený exekútor vstúpi do dotyčného bytu a zabaví veci v ňom v domnení,že sa jedná o veci exekuovaného,exekútor nezisťuje,exekútor vykonáva,takže pokial zabaví omylom veci niekoho iného,ten ich dostane späť jedine,pokial si na súde uplatní nárok na vyňatie omylom zabavených vecí z exekučného konania,iným legálnym spôsobom sa k nim nedostane,pokial tam dotyčný exekuovaný nebude mať evidovaný prechodný/dočasne trvalý pobyt,exekútor nebude mať dôvod niekoho v dotyčnom byte podrobovať exekučnému konaniu...evidencia trvalého/prechodného pobytu prebieha po nahliadnutí do listu vlastníctva ku konkrétnej adrese a konkrétnemu bytu,takže pri zisťovaní evidovanej osoby sú známe presné údaje kto kde ,prípadne u koho býva,takže exekútor na základe súdom vydaného príkazu na exekúciu vie presne kam a ku komu má ísť a je len na jeho rozhodnutí,čo všetko zabaví a môže prísť aj bez vedomia obyvatela a previesť exekúciu,stačí mu k tomu asistencia polície a jeden svedok....

Tu sme opat pri rovnakej teme ako uz niekolkokrat predtym, kde sa nazory pomerne dost rozchadzaju.
V prvom rade exekutor nemoze len tak vstupit do obydlia a to ani napriek tomu, ze sa domnieva, ze sa tam nachadza osoba, ktoru prave exekuuje, pripadne tam ma nejake veci. Takze prva obrana je, ze exekutora nevpustis do obydlia.
Exekutor si sice moze privolat policiu, ale tu je zase problem, ze policajti by mu nemali umoznit podla vsetkeho vstup do objektu, pretoze sa tam preukazatelne dana osoba nenachadza (staci ak to tvrdis ty, pripadne nechas policajta nazriet do objektu), nikdy sa podla teba nenachadzala a vsetky veci su tam tvoje. Takze taka patova situacia.
Exekutori to samozrejme vedia a tak prichadza riesenie z praxe a to fakt, ze do bytov sa dostavaju cez zamocnikov v case, ked sa tam nikto nenachadza. Tu ej vsak opat problem, ze exkuciu smie vykonavat len opravnena osoba a zamocnik sa podla striktneho drzania zakona nema co zucastnovat exekucie formou, ze ti otvara byt (to uz su take advokatske slovickarenia na sude).
V tomto pripade uz zalezi ako velmi sa chce exekutor tahat s tebou za prsty. Ono totizto ak by vykonal exekuciu na tebe hoci predtym preukazatelne vedel, ze sa tam dany dotycny nenachadza a nema tam ani ziadne exekuovatelne veci (na to staci ak to predtym prehlasil majitel nehnutelnosti) tak riskuje, ze minimalne dostane pokutu, v horosom pripade pride o urad a dokonca moze byt trestne stihany.
Poznam par exekutorov u nas, v praxi sa snazia vyhybat takymto sporom a radsej su trpezlivy a cakaju kym dotycny urpbi chybu, cize nejaky ucet v banke, prijem zo Socialky, ci dochodok a pod. Exekucia vie cloveka dobehnut aj po pomerne dlhych rokoch, takze domnievat sa, ze po par rokoch uz bude klud je pomerne casta chyba exekuovanych osob.