Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dlouhodobé používání cizího pozemku - právo na něj?

Zdědili jsme po prarodičích dům s přilehlou zahradou, ale zjistili jsme, že přes pozemek se táhne pás, který patří někomu jinému. (ten přes veškerou snahu buď nekomunikuje vůbec, nebo jen velmi sporadicky).
Prarodiče o tomto problému patrně vůbec nevěděli a pozemek užívali několik desetiletí a my jej už pár let taky používáme.
Kamarád mi tvrdí, že když se pozemek užívá dlouhodobě, pak vzniká právo na tento pozemek.
Já se chci zeptat:
Existuje vůbec něco takového?
Jak to řešit?
Jak dokážu, že je pozemek užíván a spravován tak dlouho?
A prostě věci okolo.

Ahoj Aleši, myslel jsem, že děláš jen do teraristiky (Brmboš).

Já jsem si nějaké články o tomto tématu hledal a četl, ale moudrý z toho nejsem. Navíc jde taky o to, že při nějakých převodech vlastnictví jsme zjistili, že ta část pozemku není naše, takže děda to nevěděl, my už ano.
A taky nemám tušení jak to prakticky řešit.
Podat nějaký podnět na úřady?
Budu se soudit? To mě ale může stát víc peněz, než ten kousek trávy.

Deda to vedel ale neresil to protoze majitel toho pruhu byl jak pises sporadicky.Vy jste se toho pouze domakli jen diky tomu ze zesnul.

On ho v dobre vire udrzoval jako svuj ale s vedomim ze neni jeho.Neco podobneho bylo(je) u nas.

Ono tenkrat za krale klacka slo takhle zabrat a uzivat v ramci moznosti bez pairu a nelegalni cestou cokoliv co se obci nehodilo(pasma VN, zaplavovy pasma apod) a tehdejsi MNV moc nezajimalo zda je majitel nekdo jiny.To se zmenilo az s prichodem demokracie.

Na urady nic nepodavej odkazi te na katastr respektive na majitele se kterym budes muset jednat.a jestli chces davat zbytecny penize za pravnika a zacinat si soudy to je tvoje vec.

Podle toho co vím, tak děda to věděl, jen posledních pár měsíců (skutečně pár), před tím pozemek užíval s vědomím, že je jeho.
My jsme při převodu a těch věcech okolo měli informaci, že to snad jednou nebo dvakrát děda zmínil, ale to už byl opravdu starý pán a nedalo se věřit úplně všemu. Po ověření jsme skutečně zjistili, že je to jak tvrdil.
Podle všech informací pozemek koupil, od místního MNV s vědomím, že je celý jeho.

Já se teď nesnažím vyzrát na systém a přijít si zadarmo k pozemku, já se snažím vyřešit problém, dřív než nastane.
Pokud by to šlo, domluvím se s majitelem a pozemek zaplatím, nebo vyměním, ale prostě nekomunikuje.

Jak to tak vypadá bude lepší majitele dohnat a nějakým způsobem se domluvit. To rozhodně nebude jednoduché a v tuto chvíli vlastně ani nevím, jak to udělat.
No snad na něco příjdu.

Díky za názory

Vydržet pozemek v dobré víře - ta dobrá víra se vztahuje k nabývacímu titulu. T.j. že vám pozemek patří na základě právního úkonu, třeba dohody o směně, nebo darování pozemku. Pro případ že se takový úředně úkon nezaznamená (do katastru nemovitostí) a užíváte pozemek 10 a více let, můžete požádat soud zápis vlastnického práva na základě vydržení. Základem je ale podklad, na základě kterého toto právo uplatňujete. Může jít i o svědectví, je na soudu aby posoudil zda šlo o platný právní akt.