Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Invalidita I., II., III. - vyplývající povinnosti (zdravotní a sociální pojištění, atp.)

Hezký den,
zajímalo by mne jaké povinnosti se týkají člověka v invalidním důchodě ve II. stupni invalidity. (Případně i v dalších stupních).

V tomto článku "http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/media/tisko ve-zpravy/tiskove-zpravy-2014/2014-04-17-pouze-pob irani-plneho-invalidniho-duchodu-a-invalidniho-duc hodu-pro-invaliditu-tretiho-st.htm" se píše, že pouze ve III. stupni hradí sociální pojištění stát (OSSZ). Jak je tomu ale se zdravotním pojištěním ve III. stupni?

A jak je tomu s hrazením sociálního a zdravotního pojištění v I. a II. stupni invalidity?

Jsou případně ještě nějaké povinnosti občana, pokud u něho dojde ke změnám stupňů (např. z III. na II.)? A jak rychle tyto kroky (např. nahlášení se na Úřad práce) musí být podniknuty?

Děkuji za odpověď.

Mýlíte se, stát za nikoho sociální pojištění nehradí.
Nehradí je za studenty, za uchazeče o zaměstnání,
za maminky/rodiče na mateřské/rodičovské dovolené
a nehradí je ani za poživatele ID III. stupně.

Doba péče o dítě, část z doby evidence na ÚP a doba
pobírání ID III. stupně se přesto zahrne do celkové
doby důchodového pojištění (náhradní doby pojištění).
(Omezení doby evidence na ÚP se vztahuje i na poživatele ID.)

Pokud by poživatel ID I. nebo II. stupně nebyl zaměstnán
ani evidován na ÚP, doba pobírání ID se mu nezapočte
do "odpracovaných let". Ledaže by se přihlásil k dobrovolné
účasti na důchodovém pojištění a hradil si je sám.

–––
Zdravotní pojištění stát hradí za všechny poživatele ID.

–––
Změny je třeba ÚP i zdravotní pojišťovně hlásit do 8 kalendářních dnů.

Děkuji za odpověď.
Vítám připomínku o lhůtách:

Změny je třeba ÚP i zdravotní pojišťovně hlásit do 8 kalendářních dnů.

Jednou osobou z ÚP mi však bylo tvrzeno, že na ÚP se musím nahlásit nejpozději do 3 dnů (!) od rozhodnutí o přiznání II. stupně. Ano nebo Ne?!