Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Střední školy - propůjčení učebnic, autorské právo

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak je možné, že na základní škole bylo možno propůjčovat studentům učebnice na jeden rok, ale na střední škole se to nedělá? Je problém v autorském právu nebo ve středních školách, které chtějí ušetřit?
PS. Jde o jednoduchý princip - škola zakoupí učebnici, kterou zapůjčí zdarma studentovi, který ji na konci školního roku vrátí nepoškozenou, posléze se učebnice propůjčí jinému studentovi.
Díky za odpověď.

Učebnice zdarma na základních školách byly zavedeny v roce 1960, kdy Československá lidově demokratická republika završila přechod k socializmu a tudíž se od tohoto roku mohla nazývat Československou socialistickou republiku. Poskytování učebních pomůcek zdarma (tedy nejenom učebnic) na ZDŠ byla jedna z podmínek. Platilo se to z prostředků MNV.