Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Omezení způsobilosti k právním úkonům.

Novým občanským zákoníkem se změnily v kontextu dvě věci. Prvá, že strany se dohodly a tedy smlouvy platí, a druhá, že nelze absolutně zbavit osobu svých práv.

Ta druhý pohled znamená, že omezení způsobilosti k právním úkonům má sloužit jako ochrana zájmů takové osoby. Ale neznamená, že musí být nutně zbavena práva se postarat o své každodenní potřeby, třeba sama si koupit rohlík.

Smlouva uzavřena s osobou s omezenou způsobilostí k právním úkonům je ve své podstatě neplatná. Na druhé straně ,není možné poškodit druhou smluvní stranu odmítnutím zaplacení za objednané služby. Proto je v zákoně ustanovení o újmě. Pokud si vaše matka zakoupí lístek na vlak, jehož hodnota překročí částku kterou je oprávněna hradit, újmu neutrpěla. Jedná se běžnou potřebu.

K vašim otázkám:Není třeba dělat podání na soud na každou smlouvu. Stačí zaslat všem společnostem oznámení, že smlouva je neplatná z důvodů právní nezpůsobilosti. Nejlépe doložte kopií soudního rozhodnutí. V takovém případě nemají právo po vás žádat ani odstupné ani penále.
Stejně tak napište/zajděte na spořitelnu a jako zákonný opatrovník požádejte o seznam všech produktů a ze stejného důvodu všechny produkty uzavřené po vydaní omezení k právním úkonům zrušte.

Na soud se obracejte pouze ve sporných věcech, t.j. kdy smluvní strana odmítne od smlouvy odstoupit, nebo požaduje plnění dané zákonem (platba za spotřebovanou část). Situaci posoudí dle Zákona o nesporných soudních řízeních a vydá rozhodnutí o újmě.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny