Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nedodržení smlouvy

Dobrý den.Mám dotaz.Můj manžel má sestru,která napovídala jeho tatínkovy ,že ho můj manžel už nemá rád ,že na něj kašle ,že já jdu po jejich baráku,v kterém bydlí jeho rodiče i jeho zmiňovaná sestra.Tatínek se naštval a šel ihned barák nechat přepsat na ni,ale pro jistotu tam nechal napsat,že se o něj dcera doživotně bude starat.Jenže ona ho místo toho dala do Domova důchodců.Tatínek doma upadl,odvezli ho do nemocnice a stal se z něj ležák.Ona pak jela do DD a nechala ho tam převést,že se o něj nemůže starat.V dnešní době,kdy jsou pečovatelské služby a kdy je jeho manželka celý den doma a dotyčná jezdí do práce jen na čtyři hodiny,nechápeme,jak by se o něj nemohla postarat.Chtěla jsem se zeptat,jestli v tomto případě je vše platné,když dcera nedodržela smluvní podmínky?Děkuji za odpověď.Delfi

Záleží na tom, co konkrétně bylo ve smlouvě uvedeno.
"že se o něj dcera bude doživotně starat" se dá klidně vyložit i tak, že se postarala. Dala ho do domova důchodců...
Pokud bylo jen zřízeno věcné břemeno na dům, že ho může její otec doživotně užívat, tak je jeho dcera zcela z obliga.
Je možné udělat darovací smlouvu, ovšem zákon nezná nic jako "podmíněné darování". Dar by musel obdarovaný vrátit, pokud by se obdarovaný zachoval nevděčně vůči darovanému (ale o tom rozhoduje soud).

Stručně řečeno. Bez darovací smlouvy nikdo nic konkrétního neporadí.
Za sebe bych řek, že každý svého štěstí strůjcem. Otec si může za to, kde skončil, sám...

Tu smlouvu v ruce manžel nemá,ale maminka říkala,že je tam napsané,že by se o něj měla postarat doma a měla mu 3x denně podávat teplé jídlo.To by manžel asi musel zajít za tím právníkem s kterým se to sepisovalo,protože švagrová tuto smlouvu nechce dát z ruky.Zřejmě ví proč.Děkuji

Ono se nadarmo neříká "pro dobrotu na žebrotu".Doufám,že na tu dotyčnou také dojde,protože to,co udělala se dá přirovnat k hyenismu.Peníze a alkohol jsou pro ni a pro jejího přítele přednější.Bohužel na to doplácí i jejich šestiletá dcerka.Jsem ráda,že v mojí rodině takové problémy nemáme.Děkuji za odpověď.

Moc nerozumím tomu, proč se o to vůbec staráte ? To se jako aspoň chcete nějak pomstít švagrové, aby se o něj musela starat ? Nebo vám záleží na osudu člověka, který vašeho partnera dle vašich vlastních slov bezdůvodně vydědil ?
Navíc vy s tím moc nenaděláte. Vy nemůžete nijak vynucovat plnění smlouvy uzavřené mezi stranami z nichž ani jedna vy nejste a ani jedna vás k tomu nezmocnila plnou mocí ....

K tomu: "Pro dobrotu na žebrotu"
Spíše bych řekl, že pán sklidil přesně to, co zasil ...

Proč se o to starám?Jsem pečovatelka a každý den se pohybuji mezi starýma a nemocnýma lidma,takže vím jaké to je když se dostanou do nemocnice.To je pro ty staroušky konečná stanice.Nejde nám o barák,máme svůj-nově postavený,jen nemám ráda,když někdo ubližuje lidem,kteří se nemohou bránit.

Delfi, jste-li pečovatelka, a jde-li Vám o dobro Vašeho tchána,
můžete jej přece vzít k sobě (v novém domě máte jistě místa dost)
a můžete se o něj postarat Vy.

O jeho dům Vám nejde, nemáte ráda ubližování bezbranným lidem,
tady to můžete dokázat i činy … Vášemu tchánovi by se v domácí
péči dařilo lépe lépe než v nějakém zařízení …