Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výživné

Dobrý den,
prosím vás laskavě o radu ohledně vymáhaní nevyplaceného výživného. Jsem rozvedená právní mocí dne 17.5.2011- Po rozvodu náleží výživné pro syna.
Od 1.8.2009 jsem se přestěhovala se synem v podnájem.
V roce 2013 byla byla mnou podána k soudu žádost na exekuci dlužné částky výživného za období od 1.8.2009-17.5.2011. V roce 2014 nabylo právní moci exekuční výmáhání dlužné částky. 24.9.2014 jsem měla soudní stání- projednávalo se zastavení exekuce, že mi žalovaný nedluží žádné výživné- soudce mi řekl že výživné synovi náleží od nabití právní moci rozvodu. Čeká mě další soudní stání 4.2.2015- bylo mi řečeno, pokud prohraji soud čekají mě výdaje za soudní stání + náklady žalovaného za advokáta. Prosím vás o váš profesionální názor.
Děkuji předem za kladnou odpověď.

Abyste mohla vymáhat výživné na syna z doby před rozvodem, musel by na toto výživné existovat pravomocný rozsudek. Soudím, že neexistoval a neexistuje. Rozsudek na výživné máte až od 17.5.2011, tudíž soudně vymahatelné je výživné až od této doby.
Avšak - výživné se nestanovuje v rozsudku o rozvodu, ale v rozsudku o úpravě povinností a práv k nezletilému, který předchází rozvodu. Jinak řečeno, není-li pravomocně určeno, komu je dítě svěřeno do péče, kolik na něj bude kdo platit, tak vás soud nerozvede.
Obávám se, že vaše šance jsou malé až mizivé, něco vysoudit za dobu před rozvodem.
Pokud mi paměť sahá, tak soudy ohledně nezletilých jsou od poplatků osvobozené. Tohle je ale moje domněnka, tak snad to někdo potvrdí či vyvrátí. Protistrana však může (a řekl bych že bude) vymáhat náklady na právní zastoupení.

Dobrý večer,
děkuji mockrát za odpověď.
Od 1.8.2009 bylo stanoveno rozsudkem o povinností a práv k nezletilému- že by mi byl svěřen do péče syn a od tohoto data jsem se přestěhovala do jiného bytu, kde jsem se o syna starala sama.
K tomuto rozsudku byla ústní dohoda o tom že otec bude přispívat na výživném 2500 kč- což nedodržel.
Jelikož od 17.5.2011 náleželi synovy výživné- tak není pro mě pochopitelný proč byla žádost o dlužném výživné od 1.8.2009-17.5.2011 před rozvodem- bylo schváleno a ROZHODNUTÍ NABYLO PRÁVNÍ MOC.
Teď byla k soudu podána žádost odpůrcem na prošetření a pozastavení exekuce.
Lze zrušit exekuci která nabyla právní moc ?
Pokud prohraji, žádá o zaplacení nákladu za právní zastoupení.
Proč já mam platit za chybu soudní exekutorky, která rozhodovala o exekuci...
Děkuji mockrát za kladnou odpověď.

To jste ale výše nenapsala, že byl rozsudek již dříve. Přijde mi zvláštní, že v rozsudku není stanoveno výživné...
Exekuci, která nabyla právní moci zrušit asi nelze, od čeho by pak bylo nějaké nabývání právní moci?
Problémem ale bude ústní dohoda... On to zatluče a těžko budete něco dokazovat; ačkoli i ústní dohody jsou platné.

Dobrý večer,
děkuji mockrát za reakci na moji otázku.
4.2.2015 mám soudní stání u kterého se bude soudce snažit pozastavit exekuci na výživné.
U minulého stání mi řekl sám soudce že odpůrce má právního zástupce- a já si ho mám taky pořídit jinak prohraji.
Doufám že soud dopadne dobře v můj prospěch.
Mějte se hezky.

Žádat o úhradu nákladů samozřejmě může, ale to neznamená že mu budou soudem automaticky přiznány i v případě prohraného sporu. Obvyklejší je v těchto případech nepřiznání nákladů řízení.

Existuje-li soudní rozhodnutí o svěření dítěte do péče, muselo dojít k dohodě o výživném. Pokud byla dohoda jen ústní (což považuji za vysoce nestandardní), je to pořád dohoda. Je jasné že váš bývalý manžel nějaké výživné platit musel. Vyživovací povinnost platí pro oba rodiče ať spolu žijí či ne. V tomto kontextu je prohlášení soudce podivné.