Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak určit reprodukční hodnotu bytu

Koupil jsem byt, kupní cena byla 210 tisíc Kč, jedná se o 2+kk. (Ano, jde o běžnou tržní cenu panelákového bytu u nás, nešlo o žádný vybydlený byt.) Byl jsem se zeptat na pojištění a bylo mi řečeno, že na tak malé hodnoty pojišťovna ani nepojišťuje, že nejnižší pojištění je půl milionu. Prý musím byt pojistit nikoli na tržní cenu (kupní cenu, za kterou jsem kupoval), ale tzv. reprodukční hodnotu, tedy hodnotu, za kterou bych byt znovu postavil, nebo kompletně opravil, kdyby spadl panelák, dům vyhořel, propadla se podlaha, a podobně. Jenže mi není moc jasné, jak tu reprodukční hodnotu zjistit. Je jasné, že když člověk koupí rodinný dům, tak dokáže odhadnout, za kolik by dům postavil (zná cenu stavebního materiálu), když mu spadne nebo ho odnese voda. Ale u panelákového bytu jsou tyto hrozby jednak nepravděpodobné (dejmetomu, že v ČR spadne jeden panelák za rok) a jednak i kdyby nastala totální destrukce, tak stejně se škoda hradí z pojištění celého domu a to má zase pojištěné SVJ.

Takže základem je informovat se u více pojišťoven. Sežeň si nabídky alespoň od 5.
Vsadím se s tebou, že minimálně jeden tvůj kamarád/známý zná někoho, kdo v pojišťovně dělá.

Uvažoval bych max o pojištění domácnosti (něco se zapálí, vytopíš sousedy, apod.)

Byt jako takový (výbuch plynu, pád paneláku, apod.) je pojištěný buď v rámci družstva nebo v rámci sdružení nájemníků.
Pokud není, tak na byt za cenu 200 tis. bych se na takové pojištění vykašlal. Cena bytu a pravděpodbonost že se stane něco, co by byt úplně zdemolovalo je tak mizivá, že bych o tom ani neuvažoval. Pokud ho přesto budeš chtít pojistit, jsem si jist, že minimálně jedna pojišťovna ti ho klidně pojistí. Cena takové pojistky by neměla přesáhnout 500Kč/rok. Osobně mi to ale přijde jako vyhazování peněz do kanálu.
Spíš se poptej na to pojištění domácnosti.

PS: kamarád kupoval za 200k byt 3+1 v chomutově. Já za 3+1 v Praze zaplatil přes 2,4 M... :/