Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Lze uplatnit pojistku?

Dobrý den.
Při nedávném orkánu spadla taška ze střechy nemovitosti na auto stojící na přilehlém obecním pozemku a poškodila čelní sklo. Nemovitost je z r.1995 pojištěna "pro případ poškození nebo zničení živelní udílostí...". Podle mne se pojistka týká pouze škod na pojištěné nemovitosti a poškození auta nelze uplatnit byť bylo způsobeno živelní událostí jež poškodila nemovitost. Je to správně nebo ne?

Ono s pojištěním je to obecně tak, že když pojistku uzavíráš, dozvíš spoustu informací o tom, co všechno je pojiskou pokryto. No a když nějakou pojistnou událost uplatníš, dozvíš se naopak, co všechno pokryto není. Co se dotyčné události týká, tak podle mne jediná pojistka, ze které by to šlo uhradit je havarijní pojištění toho auta.

Pochopil jsem, že tazatel je majitelem baráku a nevím, jestli i auta. Jestli i auta, tak je to jedno; jen si myslím, že z pojištění nemovitosti rozhodně nepůjde uplatnit škoda na autě. Ono ani z pojištění odpovědnosti, to nekryje škody na "vlastním"... Pak by zbyla ta havarijní pojistka, nebo připojištění čelního skla.
Ale jestli je auto někoho jiného, tak za tu škodu odpovídá majitel baráku, i kdyby měl majitel auta připojištění skla. Tedy, já být majitel auta, tak bych se škodou šel za majitelem baráku a neřešil to z havarijního pojištění nebo připojištění skla.

Soudruzi pojišťováci mne lámali, abych si uzavřel lepší (tj. dražší) pojistku na nemovitost. Tak jsem se zajímal, jestli jde uzavřít pojistka, pokud vichr sroluje plechovou střechu na mé kůlně a ta střecha poničí auta ne nedalekém parkovišti. Prý pokud je to živelní pohroma, tak se proti tomu pojistit nedá a já jako majitel nemovitosti za to neodpovídám. Soudruzi pojišťováci, máte jiný názor? Pokud ano, možná uzavřeme kšeft.

Pojištění odpovědnosti je uzavřeno? Pojištění "pro případ poškození nebo zničení živelní udílostí...". se týká škod na pojištěné nemovitosti.
Čili - nemáte-li pojištěnou odpovědnost, tak jde škoda na autě za vámi. To, zda je pro případ odpovědnosti nebo ne, je irelevantní. Majitel auta má od vás nárok na náhradu škody a není jeho věc, jestli jste pojištěni nebo ne. To jde mimo něj; škodu bude chtít uhradit od vás a je vaší věcí, jestli to můžete uplatnit u pojišťovny nebo ne.