Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pětiletý dluh - známá pořád nesplácí

Zdravím,
kamarádka se dostala do situace, že před pěti lety půjčila své kamarádce částku ve výši 40.000,- Bohužel kamarádce věřila, že dluh splatí a tak nesepsala žádnou smlouvu o zápůjčce. Kamarádka pořád jen slibuje, že peníze vrátí ale ještě tak neučinila. Poslala pouze první splátku 3. února t. r. ve výši 500,-
Proto bych se chtěla zeptat jak pokračovat. Napadlo mě aby dlužník podepsal uznání dluhu a vypsat splátkový kalendář. Ale co když odmítne tyto formuláře podepsat? Jak se bránit a dostat peníze zpět?
Díky předem za informace a rady :-)
Přeji hezký den.

Když nebyl sepsán doklad o předání (převzetí) financí už na počátku, pak se toho moc dělat nedá. Ono ani když doklad sepsán byl. Anebo pokud nemáš svědky! Protože když to půjdeš nějakým způsobem řešit - dlužník to zapře, že cokoliv převzal a bude to tvrzení proti tvrzení - já peníze půjčila vs. já nic nedostala - a pak teda to vede do ztracena.
Pokud dlužník uzná svůj dluh podpisem, dá se na něj podat žaloba, ale i samotný podepsaný doklad nic nemusí znamenat. Proběhne soud, co k uznání dluhu přihlédne a vydá rozsudek na vrácení. Pokud k vrácení nedojde i přez vydání rozsudku, může být nařízena exekuce, jenže ...
Ani to ještě nic neznamená, protože dlužník nemusí mít žádný majetek a tak se mu nedá nic vzít, ikdyž si třeba jezdí pro sociální dávky ve "svém" ferrari. Protože to ferrari může být napsáno na babičku dlužníka. A ostatní majetek napsaný na příbuzné... .
Jestli nějaký majetek ale je, pak je nějaká šance se k "něčemu dorvat".
Je mi to líto, ale naše zákony jsou takto nastaveny a myslím, že snad si soudný člověk 2x rozmyslí příště "někomu" půjčovat vyšší částku - třeba i v rodině. 8-)

Čistě technická poznámky. Pokud není uznání dluhu, i v případě sepsaní smlouvy o půjčce by byl dluh už promlčen. O pohledávky se třeba starat jako o každý jiný majetek. Naše zákony se v tomto opírají o římské právo - vigilantibus iura skripta sunt, bdělým náležejí práva. Nadávejte na Latiny :-)

Tohoto roku (3.2.2015) Napadlo mě sepsat dlužní úpis a splátkový kalendář, s tím, že by oba byli podepsány jak dlužníkem tak i věřitelem. Tím pádem už by to mělo být znovu platné ne? A pak už by se mohl třeba sepsat návrh na prodej movitých věcí apod.. Kdyby dlužník i po tom všem nesplácel. Nebo se mýlím?

Pokud zaplatila letos 500,- Kč a potvrdí to, pak jde o formu uznání dluhu. Promlčení je aktivní úkon, t.j. neuplatňuje se automaticky, ale dlužník jej musí namítnout.
Sepsaní uznání dluhu posune lhůtu o 10 let od jení sepsání. Ale je třeba si uvědomit, že k penězům vede cesta cesta přes soud, sama o sobě taková dohoda s dlužníkem zázrak neudělá :-)
Kdybych se ocitl v takové situaci, pokusil bych se sepsat uznání dluhu, t.j. prohlášení, že ta a ta, r.č., bydliště si od jméno_kamarádky, její_bydliště, půjčila 40 000 ,- Kč, z nichž 3.2.2015 splatila 500,- Kč.

Domluvil bych si splátkový kalendář s reálnými částkami. Nemá cenu nutit dlužníka do částek vyšších. Protože prostě nebude splácet nic.