Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ukončení pracovního poměru a pracovní neschopnost...

Ahoj, moje mamka měla pracovní smlouvu na dobu určitou do 30.6.2015 (jako učitelka). Od 1.7.2015 je v pracovní neschopnosti (na dobu neurčitou...). Dotaz zní: Kam musíme zaslat potvrzení o pracovní neschopnosti? Doktor říkal, že do bývalého zaměstnání, zaměstnavatel (ředitel) ale tvrdí, že potvrzení se má zaslat až po skončení pracovní neschopnosti jejich mzdové účetní. Prý teď běží 7denní "ochranná doba" od zaměstnavatele.

Je to tak správně? Neradi bychom měli nějaké problémy ohledně neplacení sociálního a zdravotního pojištění a samozřejmě bychom neradi přišli o nemocenskou...

Děkuji za odpověď....

Zavolejte si na OSSZ a poraďte se s nimi, jak máte postupovat,
když zaměstnavatel chce neschopenku převzít až po skončení nemoci.

Správně by maminka měla neschopenku předat co nejdříve bývalému
zaměstnavateli, který by ji měl bez prodlení předat OSSZ. (Odhaduji,
že zaměstnavatel vyčkává, jestli předání na OSSZ vůbec bude potřeba).

Při nemoci v ochranné lhůtě nemá maminka prvních 14 dnů nárok
na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (už nemá naplánované
žádné pracovní směny). Teprve od 15. dne nemoci jí OSSZ začne
vyplácet nemocenské.

Za občany pobírající nemocenské hradí zdravotní pojištění stát.
Maminka jenom bude muset zdravotní pojišťovně doložit potvrzení
od OSSZ o výplatě nemocenského.

OBZP hradí zdravotní pojištění poprvé až za měsíc, kdy za ně
po celý měsíc neodvedl pojištění zaměstnavatel nebo nehradil stát.

Sociální pojištění je povinné pouze pro zaměstnance a OSVČ.
Maminka nic dlužit nebud, ale nepojištěná doba se jí nezapočte
do "odpracovaných" let.