Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Otevření dopisu

Dobrý den,
Bydlel u nás jeden kamarád, který se odstěhoval, chodí k nám dopisy od providentu. Už jsem upozorňoval jeho sestru, aby si to u nás vyzvedl, nepřišel. Dnes přišel další dopis. Doručení je panu *** **** schránka ****(mé jméno). Bude nějaký problém, když ten dopis otevři a případě budu informovat "kamaráda", i přes naše rozpory bych, aby nedopadl nějak špatně.
Nerad otevírám cizí poštu, už jen z důvodu soukromý. Ale i tak do budoucna je to někde zakázané otevřít cizí poštu?

To listovní tajemství je až na posledním místě. Já bych se hlavně bál že se ke mně pozve na kafe exekutor a jeho Squadra Azzura. Především bych na svou schránku dal ceduli, že pan... už tu nebydlí a napsal tam jeho novou adresu (pokud ji znáš). A staral bych se, jestli ten kamarád je u tebe hlášený. A rozhodně bych navštívil nějakého advokáta, aby mi poradil, co dělat. A taky bych informoval Provident (předpokládal bych, že to co od nich chodí mohou být upomínky za nesplácení půjčky), ale těm to asi bude profesor Putna.

Nalep si na schránku info, ať dovnitř vhazují pouze poštu pro tebe a pro nikoho jiného, že nikdo jiný v bytě nebydlí. Providentu by se ty dopisy měly vracet.
Kromě toho pokud končí ve schránce, tak jsou evidentně posílány obyčejně, tedy nedoporučeně. Můžeš je tedy ze své schránky rovnou vyhazovat do tříděného odpadu. Ty nemáš žádnou zákonnou povinnost doručovat cizí dopisy, tuto povinnost má pouze ten, kdo za to vzal peníze (česká pošta).

Dopis neotvírejte!

Pokud s Vámi kamarád nekomunikuje, vraťte nedoručitelné
dopisy Providentu spolu se sdělením, že kamarád už u Vás nebydlí.
Znáte-li jeho novou adresu, sdělte ji Providentu.

[Doručovat má sice pošta a povinnost oznámit změnu adresy má kamarád, ale pokud
nestojíte o nějaké komplikace v budoucnosti, informujte Provident radši sám.]

To oznámení Providentu bych doporučil provést nějak prokazatelně, ideálně datovou schránkou (popř. přes advokáta?). Protože, když budou kamaráda honit kvůli dluhům, nějaký dopis s oznámením, že už tady kamarád nebydlí, se může ztratit a a až nastoupí exekutorské komando, nebudou se s nikým dohadovat. Podací lístek ("doporučeně") není podle mě žádný důkaz o tom, že člověk někam něco konkrétního oznamoval.

Bohužel, taková je doba.. :-/