Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak se bude řešit udavačství v EET?

Bohužel to vypadá, že nejdražší tunel všech dob a ztráta soukromí najednou zvaná EET bude bývalým agentem Babišem, (který není vůbec ve střetu zájmů, ale v plném souladu zájmů) protlačena, http://www.mpo.cz/kalendar/download/72419/priloha0 06.ppt zajímalo by mě, jaké budou podmínky online udávání? Hlavně z pohledu udavačů:
0) Bude možné udávat anonymně?
1) Na stránce bude možné zadat čísla účtenky a ověřit, zda odpovídá nakoupenému zboží
2) Co když zákazník nebude chtít účtenku (a nevezme si ji), jak to bude řešit, chce li být vzorný práskač? Co když si ji obchodník vytiskne a nebo nevytiskne?
3) Jaké budou podmínky loterie?

Nebud hystericky, na SK to uz mame asi 2 roky, povinne registracky este viac a nic svetoborne sa nestalo.
Cela hysteria v CR mi pripomina, ze niekto ju rozputava umelo, pretoze pride o ksefty s DPH a pod.
Zacni si uvedomovat, ze udanie niekoho kto neplati dane nie je praskacstvo a mala by to byt otazka cti kazdeho cloveka tak ako je to v severskych krajinach napriklad.

Chapem vas postoj hosi, sam mam s tym trosku problem.
Preco sa u nas kradne tak okato? Pretoze kradnu tam hore, tak preco by sme nemali aj my nie?
Kto je stat? Stat su politici, ti hore nie? Stat nas okrada, robi nam zle, berie nam peniaze a co nam dava naspat? Nic, ze?
A to je ten problem...takto pozera na stat asi kazdy, dokonca chvilami aj ja, ale ono je to inak.
Kto je stat? Stat sme my vsetci, nielen ti tam hore.
Preco ti tam hore kradnu? Pretoze su taki ako my. Kto su politici? Ludia, co boli ako my, takze ak kradnu oni su len odrazom toho, co je dole a my sme naopak odrazom ich.
Chcete, aby nas stat(ti hore) prestali okradat? Prestante kradnut vy. Ked prestane byt neplatenie dani nasim narodnym sportom a prestaneme pozerat na stat ako na system, ktori nas zdiera a nac ine nie dobry tak sa nieco zmeni. Skor nie.
Zatial sice nikoho neuadavam, ale aspon nechodim za uctovnikom a nehovorim mu nech "optimalizujeme" dane, ako ich vypluje program tak ich zaplatim. Viac zatial pre tento stat urobit neviem.

S tím příspěvkem zásadně nelze souhlasit. Nelze nikdy nikoho obvinit že krade,pokud mu to nebylo prokázáno. Jestli ty kradeš a tady to veřejně přiznáváš,tak to hovoří o tvé morálce a postoji k ostatním. Pokud jsi opravdu admin,tak to co jsi napsal,raději odstraň. Někdo by opravdu mohl chtít ať ta tvrzení doložíš.

Nepochopil si pointu prispevku.
Okradanie statu vo forme dani (najcastejsie) je narodnym sportom v CR a v SR. Kecy na pive o tom, ze ja tomuto statu nedam nic, stat ma okrada, platim dane a nic za to nedostavam pocuvam uz 20 rokov.
Ja zaplatim na priamych daniach ako podnikatel odhadom 5k eur, moj kamarat neplati ziadne napriek tomu, ze zaraba vyrazne viac ako ja. Nie je jediny, predavanie bez blokov je uplne normalne, v CR chce stat zaviesst zvysenu kontrolu a zrazu vsetci protestuju, ze take smirovanie a buzeraciu este nezazili.
Malokto sa postavi a povie, ze ja chcem dane platit poctovi, pretoze z dani je financovany stat, zdravotnictvo, skolstvo...atd, malokto si uvedomi fakt, ze ked moj kamos neplati dane, ze okrada ostatnych pretoze tie peniaze chybaju potom v tych skolach a nemocniaciach, ktore napriklad vyuzivaju moje deti...toto je pointa severskeho zmyslania, kde stat nie je nepriatel a dane tam povazuju za najprirodzenejsiu vec na svete na rozdiel od nas.
A mam rad tych svatych jezisov, ktori su neposkvrneni a nikdy sa nicim neprevinili voci desatoru.

Ja zaplatim na priamych daniach ako podnikatel odhadom 5k eur, moj kamarat neplati ziadne napriek tomu, ze zaraba vyrazne viac ako ja.

A EET něčemu takovému zabrání?
Mimoto, že kamarád je zloděj, to znamená, že finanční úřady a policie neplní své povinnosti.
Nevím jak na Slovensku, ale v Chorvatsku se výběr daní po zavedení EET nezvýšil.
Ve skutečnosti se přitíží poctivým a tihleti kamarádi už si budou vědět rady.
Abych nezapomněl: bude to stát majlant, který se nasype do kapsy firmám, které budou vybrány lecjak, ale určitě ne v průhledné a otevřené soutěži. Samozřejmě z našich daní.

Vzpomínám na uštvanou servírku ze Slovenského ráje, která měla plnou restauraci, a ještě musela ťukat do bestie. Zajímalo by mě, kolik za tuto její zbytečnou nadpráci přibylo do slovenského rozpočtu.

Pokud dnes jede nějaká hospoda v režimu "80% načerno, abych nebyl plátce DPH", tak po zavedení (nejen!) EET výběr státu z ní určitě stoupne. Jedna věc je, že možná bude číšník prodávat bez dokladů, ale pokud bude zároveň atraktivní účtenková loterie, lidi je chtít budou. Pokud budou pokuty za podobné chování nesymbolické, ale opravdu citelné (100k), třeba si to i rozmyslí.

Mnohem "zákeřnější" (z tohoto pohledu) než EET je Kontrolní hlášení. To se budou někteří poctiví podnikatelé divit :i: Více raději nenapíšu.

Pokud dnes jede nějaká hospoda v režimu "80% načerno, abych nebyl plátce DPH", tak po zavedení (nejen!) EET výběr státu z ní určitě stoupne.

Světe div se, nestoupnul. Nejsem ekonom, vycházím z těchto článků:

http://echo24.cz/a/ihca5/nekdo-nerika-pravdu-babis -nebo-eurostat

Finanční úřady a policie mají zákony a prostředky na vymýcení daňových úniků.
Pokud nezvládají svoji práci, připadá mi absurdní závadět další hovadiny, které ztíží práci a zvýší výdaje poctivým.
Navíc neexistují (pokud vím) žádná věrohodná čísla za základě zkušeností z okolních států, která by dokládala potrestání nepoctivých a zvýšení výběru daní po zavedení EET.

Kde mohu najít ta čísla ?

Přiznám se, že jsem trošku zaujatý - v hlavě mám pořád obraz té unavené servírky.

BTW (zcela mimo diskusi - jsem ještě ovíněný po včerejšku) : Slovensko pro mne není "prvy sused na vychode", ale krásná země, kterou mám kousek na východ a jejíž hory budu slézat, dokud budu chodit.