Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SJM

Dobrý den,jsem 1.rok rozvedená.Zdědila jsem byt po rodičích v době manželství.Splácím podíl z dědictví mému bratru kvůli vyrovnání se.Část tohoto dluhu pomáhal splácet můj manžel,který si po rozvodu nárokuje polovinu z těhto peněz,které se mému bratru vyplatili.jedná se o 60000kč.Potřebuji vědět,zda má na tyto peníze nárok.Jestli se nejedná o náklady na bydlení s tím spojené.Odstěhoval se ještě před rozvodem,odvezl si věci o které měl zájem s tím ,že z bytu již nic jiného nechce.změnil trvalý pobyt a zaměstnání.Od doby kdy se odstěhoval,neplatil již nic (nájem,atd).jen na děti.Pokud přistoupím na dohodu o vyrovnání se,chce ,aby tuto dohodu o SJM sepsala jeho právnička a před ní jsme ji podepsali.Má tato dohoda sepsaná právničkou váhu?Bude vše vpořádku a vyřešené.?Slyšela jsem,že takovouto smlouvu,aby byla platná,může sepsat jen notář.Nechtěla bych udělat osudovou chybu.Prosím o odpověď.Děkuji

Obecně:
Peníze, jež jste ze SJM vyplatili bratrovi, byly Vás obou.
Tzn., že byste polovinu vyplacených prostředků měla vrátit.
Závazná je každá smlouva – i smlouva uzavřená bez právníka nebo ústně.
Jenom by se hůře prokazovalo, co jste si sjednali…
______

Jak se manžel podílel na nákladech spojených s bydlením? Pokud nijak, bylo by možné jeho příspěvek
na splátky považovat za jeho podíl na nákladech na bydlení (chtělo by to ale písemně ošetřit).

Může se zdát, že 30 tisíc není nijak moc, ale přesto bych doporučila obrátit se na právníka.
V žádném případě se nespoléhejte na právničku bývalého manžela, smlouvu zkonzultujte
(a nechte si vysvětlit) právníkem, k němuž máte důvěru(!!). Rozhodně neuzavírejte smlouvu,
které byste nerozuměla, nebo s kterou nesouhlasíte. (Nikdo Vás nesmí k uzavření smlouvy nutit.)