Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nájem

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat vlastním rodinný dům kde žije můj otec a další paní, která má trvalé bydliště i s otcem.
Paní tam žije cca 3 a půl roku a jak již jsem psal má tam trvalé bydliště.
Na nic nepřispívá vše platí otec platí elektřinu apod...
Dá se říct, že tam je zdarma.
V současné době se s otcem dost často hádají.

Potřebuji se zeptat jak ji mám vystěhovat z baráku, když tam má trvalé bydliště.
A nájemní smlouvu nemá.

Uvažoval jsem napsat nájemní smlouvu teď i když tam bývá cca 3 a půl roku bez smlouvy,
ale nevím zda by ju podepsala.

Prosím můžete mě poradit co mám dělat.

Děkuji moc

Pokud nemá nájemní smlouvu, vystěhujte ji věci před dům a vyměňte zámky... I když jednodušší by bylo ji klíč, který ji váš otec dal, zase jen sebrat a věci vystěhovat.

Následně ji trvalý pobyt zrušíte:
Zákon č. 133/2000 Sb. O evidenci obyvatel
§ 12, odstavec 1 a 2:

(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu,

b) byl-li objekt, na jehož adrese je občan hlášen k trvalému pobytu, odstraněn nebo zanikl nebo je podle zvláštních právních předpisů nezpůsobilý k užívání za účelem bydlení, nebo
c) zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.

(2) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místě trvalého pobytu podle odstavce 1 písm. c) jen na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c). Navrhovatel je v takovém případě povinen existenci důvodů uvedených v odstavci 1 písm. c) ohlašovně prokázat.

Trvalý pobyt (zákon nezná pojem "trvalé bydliště")
nezakládá žádné právo k nemovitosti ani k jejímu majiteli.
Nemá-li paní s Vámi nebo s Vaším otcem uzavřenu nájemní smlouvu,
nebo nějakou dohodu,

Vyzvěte paní písemně (zaslat doporučeným dopisem s dodejkou nebo předat
osobně proti potvrzení převzetí na kopii) vyzvat k uvolnění nemovitosti,
stanovte jí rozumný termín (ze dne na den by odstěhování nebylo reálné).
Zároveň ji upozorněte, že pokud se do uvedeného data nevystěhuje, necháte
její věci na její náklady někde uskladnit. [Pokud byste podle rady Aranea její
věci vystěhoval před dům, odpovídal byste za jejich ztrátu nebo poškození.]

Teprve po vystěhování můžete zrušit trvalý pobyt
(viz zákon o evidenci obyvatel – úřad zruší trvalý pobyt
osobě, která v nemovitosti nebydlí).
_____

Bydlí-li paní v domě na základě dohody s Vaším otcem, řešila
bych situaci společně s ním (otec, který pravděpodobně dům obývá
legálně, má právo si k sobě někoho vzít).

Heh... mám něco podobného v mém domě tchýně s dlouholetým "hajzlem" přítelem.

Pokud otec na to má, nejjednodušší je vystěhovat před dveře a ať si jde po svejch. Z hlediska práva nemá nárok na nic. Ne vždy to je ale tak jednoduchý, u nás ani dohoda nebyla možná. Člověk si zvykne že je hodně věcí jeho, tohle koupil, přispíval třeba někdy na domácnost atak... u nás se to vyřešilo prodejem domu:-)

Hodně štěstí každopádně