Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Příplatek za dovolenou 2016

Dobrý den, pracuji v nepřetržitém provozu v režimu ranní/noční - krátký/dlouhý týden, dvanáctihodinové směny. Dostali jsme rozpis směn na příští rok. Tam jsou vyznačeny i dvě celozávodní dovolené, letní a vánoční. Ale zarazilo mě, proč jsou některé tyto volné dny vyznačeny R nebo N (ranní nebo noční) a některé písmenem v (jako volno). Vždy se jedná o dny, kdy bychom šli do práce, pokud by dovolená nebyla. Tak jsem se ptal mistra a říkal, že dny označené jako volno jsou dny, na které není naplánovaná směna, a že je takový den placený jako dovolená. A dny označené R nebo N jsou dny, na které je směna naplánovaná a platí se jako dovolená+příplatek. A právě jde o ten příplatek...co je to za příplatek a v jaké je výši? Od nového roku to tak bude totiž poprvé, doteď byla dovolená vždy značena písmeny R nebo N, ale že od roku 2016 je povinnost příplatku, proto jsou tam i dny značené "v".

Můžete mi to prosím objasnit?

Děkuji

Nárok na dovolenou se stanoví v týdnech.
Zaměstnanec, který pro zaměstnavatele odpracuje celý kalendářní rok,
má nárok na celou roční výměru dovolené (většinou 4 nebo 5 týdnů).

Příplatek k dovolené by podle mne měl náležet za dny,
za něž náleží náhrada mzdy za dovolenou.
_______

U zaměstnanců pracujících v režimu s nerovnoměrně rozvrženou
pracovní dobou se dovolená obvykle přepočítává.

V tomto režimu někteří zaměstnavatelé u dovolené nerozlišují dlouhý
a krátký týden a náhradu mzdy za dovolenou vyplácejí za tolik dnů, kolik
pracovních směn v průměru připadá na týden.

Jiní zaměstnavatelé dovolenou přepočtou a náhradu mzdy za dovolenou
vyplatí za odpovídající počet vícehodinových směn (např. za 15 směn
po 12 či 11,5 hodinách za rok).

Přepočet dovolené a výpočet náhrady mzdy není jednoduchý a nejlépe
by Vám postup měla vysvětlit mzdová účetní (existuje několik možností
a záleží na tom, kterou možnost zaměstnavatel zvolil).

Máte nárok na vysvětlení výpočtu mzdy i náhrady mzdy za dovolenou včetně
příplatku k dovolené, na předložení veškerých podkladů, na jejichž základě
se mzda vypočetla. Dále máte nárok na pořízení kopií těchto podkladů
na náklady zaměstnavatele.
___

Já bych se na Vašem místě obrátila na mzdovou účetní,
nechala si vysvětlit postup výpočtu a vytisknout podklady.
V případě pochybností bych postup i podklady konzultovala
s jinou (nezávislou) účetní.