Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Parkování v obytné zóně

Dobrý den,

mám dotaz ohledně parkování v obytné zóně. Naši sousedi parkují na silnici vedle parku i přes to, že je hned vedle parkoviště, kde je vždy nějaké to místo volné, potřebují ale nutně parkovat pod okny... Vůbec je ale nezajímá, že svým vozem stěžují nebo dokonce blokují výjezd ostatních z parkoviště, domluvit se s nima nejde, jelikož to jsou naprostý ******... Jsme malá obec bez MP a PČR je od obce vzdálená 20km, takže je nepřípustné je obtěžovat a rušit ze zimního spánku :-) o to ale nejde, mě zajímá krizová situace, kdy vozidlo "A" z obrázku při vyjíždění z parkoviště nabourá vozidlo "B", které výjezd blokuje. Už se nám to tu stalo, starý pán při vyjíždění naťuknul auto souseda (auto mu poskočilo dozadu, když přední kola seskočily z obrubníku parkoviště). Podle policie byl viník náš starý soused, blbeček co mu výjezd blokoval si nechal auto opravit z jeho pojistky a byl nadále vysmátej... Mě ale zajímá, když podle zákona nesmí stát v obytné zóně mimo parkoviště:

Provoz v obytné a pěší zóně
§ 39

(5) V obytné zóně a pěší zóně smí řidič jet rychlostí nejvýše 20 km/hod. Přitom musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesmí ohrozit; v případě nutnosti musí zastavit vozidlo. Stání je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště.

Není náhodou viník nehody majitel vozidla "B"?

[parkov_n.jpg]

Sice Vám kolegové odpovídají, ale ptáte se na něco jiného.
Jelikož neznám Vaší silnici, vyjadřuji se jen k obrázku, který jste nmaloval.
Vozidlo označení "B" a vozidlo předa a za ním, parkují v zákazu a nesmí se to. Sám jste si to našel v předpise.

Je jen na Vás, jak budete postupovat, zdeli jen sousedským proslovem, nebo lístky za oknem, či oznámení na příslušná místa, že nemůžete vyjet...

Máte samozřejmě pravdu, i když se poslední dobou objevilo několik zajímavých soudních rozhodnutí.
Například případ řidiče, který jasně nedal přednost v jízdě vozidlu na hlavní silnici, kdy soud rozhodl o spoluvině jeho řidiče, z důvodu jízdy nepovolenou rychlostí..... Argumentací bylo, že viník nemůže předpokládat toto pochybení řidiče na hlavní silnici a má za to, že vozidlo jede předpisově, tudíž by odbočit stihl.
Nechci dále polemizovat, případné rozhodnutí by bylo na soudu a šikovnosti právníků, o nichž víme všichni své.