Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Psychický teror ze strany nadřízené

Dobrý den,
Ve společnosti XY (Praha) pracuji od roku 2011 na obchodní pozici. Práce a komunikace s nadřízenou probíhala naprosto normálně, bez žádných konfliktů či nepříjemností a to až do chvíle, kdy jsem z rodinných důvodů potřebovala alespoň pár dní pracovat na home officu z Moravy, který mi povolen nebyl (v té době mi v nemocnici umírala babička na ARO, rakovina, a potřebovala jsem mu být nablízku). Navíc home office je svým způsobem u nás ve firmě „běžný“ – na stejné pozici pracují dva muži a dvě ženy (vč. mě). Muži home office mají, ženy nikoliv. Toto považuji za čistě diskriminační.
Zpět k situaci kdy jsem potřebovala home office… V této době mi nadřízená skrz rodinnou situaci nevyšla ani jednou vstříc, vybrala jsem si tedy alespoň týdenní dovolenou, abych mohla svou babičku navštěvovat. Po její smrti (byla má jediná rodina, rodiče již také umřeli a se sestrou nevycházíme), jsem se potřebovala trochu srovnat, zároveň jsem v té době chytla virózu a doktor mi doporučil zůstat pár dní doma. Poté, abych nestresovala zaměstnavatele nemocenskou, jsem si vybrala zbývající dny dovolené.
Návrat do práce mne překvapil předáním telefonního čísla, kterým mi má podřízená (!!!) sdělovala vzkaz od nadřízené, a sice, že mám absolvovat psych.vyšetření, aby věděla, zda jsem i nadále oprávněna řídit motorové vozidlo. Toto považuji za první útok na svoji osobu.
V návaznosti na toto období se mi stal při sportu úraz a od 10/2015 do teď jsem na nemocenské s celkovou blokací páteře (potvrzení neurologa, rehabilitačního zařízení a ortopeda mám). Vzniklá situace se samozřejmě zaměstnavateli nelíbila, proto mi v 11/2015 zaslal nový mzdový výměr. Standardně jsem byla placena fixním platem a bonusem (počítal se z prodeje u cca 20ti dodavatelů, které jsem měla v portfoliu). Bonus představoval větší platový podíl. Nový platový výměr se týkal už jen fixního platu a provize z pouze dvou dodavatelů, kde neprobíhal žádný obchod. Záměrně mě tímto chtěla poškodit při návratu do práce. Toto považuji za druhý, ne zcela férový, krok ze strany zaměstnavatele, i když pravděpodobně na to má nárok. (Resp. opravdu má?)
Poslední nepříjemná situace nastala před Vánocemi, kdy mi nadřízená skrz právní firmu zasílá Výzvu k jednání a poskytnutí informací k čerpání pohonných hmot. V této výzvě je uvedeno, že v době mé pracovní činnosti a v době nemocenské byly zjištěny nesrovnalosti ve vyúčtování jdoucí k mé tíži. Jinými slovy jsem se měla obohatit o nezanedbatelnou finanční částku. Toto je třetí krok, který vnímám jako psychický nátlak.

Ke všemu jsem teď na začátku těhotenství a půjdu vzhledem k situaci s páteří na rizikové. Jaké kroky byste mi teď doporučili? Nevím, co dělat, jsem ve velice stresové situaci. :(

Podle toho co píšeš se tě chtějí zbavit, což teď v nové situaci nemohou (nevím, jestlis těhotenství už v zam. oznámila) - být tebou, tak se vůbec nestresuji nějakou prací (stejně tě po návratu z rodičovské nějak vylejou) a soustředím se jen na těhotenství, práci si najdeš jinou (budeš řešit za dlouho relativně dlouho), ale ten stres v tobě a miminu může nadělat pěknou paseku:(

Moc děkuji za odpověď. Cítím naprosto stejně záměr své nadřízené. Jen nerozumím tomu, jak se někdo může chovat tak bezcitně, po vzoru hyeny. Myslím si, že jsme lidé a naprosto bych pochopila, kdyby mi zavolala a řekla mi "hele, jsi dlouho na nemocenské, tohle ve firmě dělá sakra problémy a je potřeba spolupráci nějak rozvázat".. nebo nevím, zkrátka najít jakékoliv lidské řešení. Ale posílání na mě právníka. Stále nějaké bububu... Když mi došel ten dopis od právníka, celá jsem se hodinu třásla. Pořád jsem si říkala "kašli na to, jsi těhotná, musíš být v klidu", ale s mou povahou to až tak snadné není. Beru si to až moc osobně, k tomu ještě ty těhotneské hormony, rozbrečí mě i dokument o tučňácích! :D
Nadřízená jinak stále neví, že jsem těhotná, jsem teprve na začátku (4tt) a může se ještě stát cokoliv. :/
Jen nevím, jak se bránit proti jejímu tlaku.

Ber to tak, že priorita dítě - všechno ostatní je bezpředmětné, bezvýznamné, do té práce už asi tak jako tak nepůjdeš, takže žádný stres - co řeknou lidi? To tvému dítěti nijak nepomůže. Zkus přes soukromou zprávu kontaktovat IVZEZ, která by ti určitě pomohla s právními aspekty, ohledně nahlášení těhotenství atd...

hele, jsi dlouho na nemocenské, tohle ve firmě dělá sakra problémy a je potřeba spolupráci nějak rozvázat

Tohle právě dnes (bohudík/bohužel?) říct nemůže, musí se hledat kličky, lhát, přesvědčovat...