Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Koupe auta - reklamace skrytych vad

Dobrý den. Před cca 14dny jsem koupil vůz kde se objevilo velké množstvá skrytých vad. Bohužel se mi zdá, že smlouva co jsem podepsal mi moc nepomůže.
Vady byly řečeny pouze osobně. Nikde nejsou zapsány ale přišlo se na XYXY dalších.
Ceny oprav dokonce přesahují kupní cenu vozidla.
Může se prosím někdo na tu smlouvu podívat a zjistit mi jestli mám právo auto nějak reklamovat/odstoupit od smlouvy?
Momentální vady jsou v rozporu s dobrým technickým stavem vozidla a STK by to rozhodně neprošlo.
Při koupi mi slovně bylo řečeno jaké vady tam jsou, bohužel se k těmto dvoum objevilo 10dalších.
Díky.
Kdyby byla možnost tu sehnat někoho kdo by mě právně v tom sporu zastuoval, tak se bránit nebudu. Vyřešit to potřeba je.
KUpní cena byla 85tisíc. Opravy vycházení na 75-90tisíc.

Tomu autu je 19 let.
Aby auto prošlo technickou tak se musí udělat komplet brzdy, které byly stočené na soustruhu z jedné strany aby vypadaly jako nové ale z druhé strany jsou na výměnu.
Přídavná převodovka je ve špatném stavu.
Kardan na vyhození.
Chybí lemy podběhů.
čepy řízení jsou v havarijním stavu.
netěsnosti a vytékání oleje na více místech.
chybí ruční brzda.

U prodeje jsem byl pouze informován o vadách v hodnotě cca 4-20tisíc na opravách. Tohle vše mi bohužel dělá 70+.

Jak už jsem tu jednou psal. Podle mě ani jedna ze závad se nedá označit jako "skrytá". Při pořádné prohlídce by jsi na to musel přijít. Nějak mi nejde do hlavy, že si nevšimneš, že chybí lemy nedej bože ručka. Brzdy taky zjistíš, to stejné kardan pokud je opravdu na vyhození. O čepech a úniku oleje jakbysmet. Prostě jsi naletěl a těžko s tím něco uděláš. Příště lépe vybírat. Ale třeba se pletu a nějaký právník mě opravý, ale co jsi vypsal jsou závady způsobené opotřebením. Žádná skrytá vada tam podle mě není.

Kontroloval to kolega-který mi vehementně tvrdil, že těmhle autům rozumí.
Já tomu nerozumím. Proto jsem si přivedl jeho.
A největší sranda je, že ten daný kolega po mě teď chce zaplatit fakturu na 20tisíc za služby :D
Jinak co se týče těch skrytých vad tak ty přední brzdové kotouče jsou srovnané na soustruhu tak aby na nich nebyla žádná hrana a vypadali v pořádku. Takže pokud se na ně člověk nepodívá z druhé strany kde jsou v havarijním stavu tak nic nepozná. Jenom ty brzdy jsou tak za 10tisíc.
U ručky majitel tvrdil, že je pouze odpojené lanko. No ono odpojené je, ale jaksi zapoměl říct- že není k čemu připojit jelikož mechanismus ručky nějaký chytrák dal úplně pryč.
U toho výfuku mi řekl, že je takhle useklůý před diferákem. Už mi ale neřekl- že to neprojde díky tomu technickou. To samé s předním rámem. To samé s ručkou.
Já jsem na místě pánovi říkal ať mi řekne vše, že na nějakou opravu připraven sem. Sdělil mi věci jako že výstupní ložisko případvné převodovky je špatné. A že kardan je špatný. Zbytek nesdělil. Ikdybych neřešil netěsnosti a čepy na kolech, tak ty opravy vad o kterých mi jednoduše neřekl jsou za 50tisíc.

Vzhledem k bodu VI.1 bych byl trošku pesimista.
To jste si při té testovací jízdě, neobjevil závady typu "chybí ruční brzda" ?

Možná pokud by se například u těch obroušených brz povedlo dokázat, že to bylo úmyslné zakrytí závady... Že teče olej není skrytá a u takhle starého auta podle mě ani závada.

Jen tak ze zvědavosti, 19 let staré auto za 85 tisíc... Co to je za značku? Aston Martin?

Co to je za značku?

IMHO nějaký teréňák, když zmiňuje přídavnou převodovku... Toyota LandCruiser, Nissan Patrol, LR Discovery nebo něco takového. Na medvěda třídy G to nevidím, ty jsou ještě dražší.
S těmi závadami je to jak píšeš, to samé čepy řízení. Auto 19 let staré je vylítaný vrak a investice rozhodně potřeba budou. Řekl bych, že testovací jízda byla pro kupce kulervoucí zážitek, nebo pro auto jel přes půl republiky a moc ho chtěl. Ostatně, moje první auto po zděděných stodvacítkách byl taky rezatý klumpr, naštěstí to tři roky ještě vydrželo.

U těch brzd se to určitě nepovede,poněvadž to nebyla úmyslně provedená destrukce,ale pokus o zprovoznění brzdové soustavy. Co bude kupující chodit kolem horké kaše,prostě naletěl,nakonec prodávající řekne,že to prodal na součástky. Jinak s tereňákem starým 19 let se nedá za normálních okolností asi ekonomicky dělat nic. Postav to prodávajícímu před dům a řekni mu, že za hoďku příjdeš na kafé s pěti Ukrajinci....

Koupě auta v takové cenové hladině je risk. Poučení pro příště, chce to vzít si někoho, kdo autům opravdu rozumí a nenechat se do ničeho tlačit. Sám jsem zatím auto od cizího nekupoval, ale občas s někým jedu a vždycky jim celou cestu opakuju, ať zkoušejí naprosto všechno, ptají se na každou blbost a ať se nenechají ukacat, že je auto v pohodě, oni kupují, tak ať si ho obchází třeba tři hodiny. Hlavně nesmí podlehnout šílenství, že když už jeli pro auto tolik kilometrů, tak ho musí koupit, případně někdo neumí říct ne a nechá se ukecat ke koupi. Jak se mi něco málo nezdá, couvám z koupě a nazdar. Ptám se na důvod prodeje, protože naprostá většina starších aut je na prodej kvůli vysokým investicím.
Docela mě překvapuje přeškrtaný bod smlouvy o skrytých vadách, v podstatě z toho vyplývá, že původní majitel ví moc dobře, co prodává a už s tím nechce mít nic společného.

Jinak nevěř na zázraky, auto za 85 000 bude top malý hatchback velikosti Fabie s nic moc výbavou, s narůstající velikostí nebo výbavou se prudce zhoršuje stav.

Never, moc Vás nepotěším, ale většinu toho co popisujete za skytou vadu je jen Váš názor. Páč to vše jste si měl prohlédknou při koupi.
Kontaktoval jste prodejce, aby odstranil závady na vozidle?

Právníka chcete nač? Aby Vám sdělil, že nepřítomnost brzdy jste měl zkontrolovat?
Určitě by Vám pomohl soudní znalec, páč jeho stanovisko budete potřebovat, páč dobrovolně Vám prodejce nic nedá.

Napřed musíš dokázat,že ty vady jsou považovány za skryté. Podle rad zde,to nevypadá,že by se u starého auta 20 let jednalo o skryté vady. Bude ti muset pomoci soudní znalec, ale jeho služby převýší nákupní cenu tvého vozu a navíc s nejistým výsledkem. Stanovisko souseda,co má dílnu a řekl že to tutově jsou skryté vady,neber vážně.