Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přednost na dvouproudém kruhovém objezdu

Dobrý den, mohl by mi prosím někdo vysvětlit, jak to bude s předností na tomto kruhovém objezdu? Modré auto, které chce na prvním výjezdu jet doprava, má před vjezdem na kruhový objezd značku "dej přednost v jízdě". Bude tedy dávat přednost červenému autu, nebo se zde uplatňuje pravidlo o přejíždění z jednoho pruhu do druhého a červené auto je povinné dát přednost modrému? Předem děkuji za odpověď...já už to tu řeším celý den, ale nikde jsem zatím nenašel jednoznačnou odpověď.
Obrázek zde: http://www.ontola.com/cs/di/prednost-na-dvouproude m-kruhovem

Já bych z logiky věci řekl, že modrý pojede normálně, protože de facto ani na ten kruháč nevjede (je jen na tom "bypassovém" pruhu pro odbočení doprava, a červený by mu měl dát přednost (přednost "zprava"). Modrý jede ve svém pruhu, a přejíždí, a tedy musí čekat na volnou cestu, ten červený.

Pokud z připojovacího pruhu vjíždíte na průběžný pruh kruhového objezdu, tak dáváte přednost vozidlům jedoucím po kruhovém objezdu. Pozor, tu přednost musíte dát i vozidlům, která právě přejíždějí z vnitřního do krajního průjezdného pruhu. Jestliže připojovací pruh vede souběžně s průběžnými pruhy objezdu, přednost nedáváte. Viz obrázek tazatele. Ale opět pozor, mnoho řidičů, jedoucích v průběžném pruhu kruhového objezdu a řadících se do vyjížděcího pruhu ani neví, že mají dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím ve výjezdovém pruhu, zvláště, když mezi připojením a výjezdem je malá vzdálenost.

Přeberte si to:

§ 3-Platnost svislých dopravních značek
(1) Svislá dopravní značka umístěná vedle pozemní komunikace platí pro celou pozemní komunikaci v daném směru jízdy.

Značka P4 - Dej přednost v jízdě! Značka označuje vedlejší pozemní komunikaci. (Kdy po této značce přestává být komunikace, po které jede modré vozidlo - vedlejší?)

q) dát přednost v jízdě znamená povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich
nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo
rychlost jízdy,

w) křižovatka je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují;

(4) Řidič, který při odbočování opouští průběžný pruh, musí co nejdříve vjet na odbočovací
pruh, je-li vyznačen.

22 Jízda křižovatkou
(1) Řidič přijíždějící na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní
značkou „Dej přednost v jízdě!“ nebo „Stůj, dej přednost v jízdě!“ musí dát přednost v jízdě
vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím po hlavní pozemní komunikaci nebo
organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím po
hlavní pozemní komunikaci.

(5) Řidič vjíždějící na kruhový objezd označený dopravními značkami „Kruhový objezd“
společně se značkou „Dej přednost v jízdě!“ nebo „Kruhový objezd“ společně se značkou
„Stůj, dej přednost v jízdě“ musí dát přednost v jízdě vozidlům a jezdcům na zvířatech
jedoucím po kruhovém objezdu a organizovanému útvaru chodců a průvodci vedených
a hnaných zvířat se zvířaty jdoucími po kruhovém objezdu.
-------------------------------------------------- ---------------------------------------
tp135-zakladni-udaje
Návrh okružní křižovatky musí zajistit:
Přednost vozidel na okružním jízdním pásu před vozidly na vjezdech do křižovatky dopravním značením (viz předpisy o provozu na pozemních komunikacích)
Bezpečný výjezd z okružního jízdního pásu

Při návrhu okružní křižovatky je nutno věnovat zvýšenou pozornost zejména:
Svislému dopravnímu značení (zejména přednost vozidel na okružním jízdním pásu okružních křižovatek)

http://www.tp135.cz/tp135-navrh-upravy-puvodnich-v elkych-okruznich-krizovatek
Proč jsou návrhy úpravy kruháčů tak, aby byla naprosto jasná přednost vyjíždějících vozidel před vjíždějícími? Aby vjíždějící chytráci nechtějící akceptovat základní princip kruháčů - rychlý výjezd bez omezení vjíždějícími - byli donuceni dát přednost(?).

Ale už je to problém. Minulý týden mě paní, když vjížděla na kruhák, nedalala přednost a odřela přední nárazník Ještě se rozčilovala, že bych měl jít do autoškoly, protože i v televizi říkali, že se na kruháku změnila přednost! Že na vjezdu má značku dej přednost, jí nevadilo. Co mě ještě víc udivilo, že měla pražskou RZ.