Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Škola mě nahlásila na sociálku

Zdravím,
jsem již plnoletý a dnešním dnem jsem ve škole nebyl cca 2,5 měsíce. Byl jsem různě nemocný a do toho měly mé babičky různé zdravotní problémy, kdy nebyly schopné se dostat ani z postele a natož si třeba zatopit. Vše potřebné mám od doktora + mám zprávy babiček z nemocnice. Dnes jsem dostal telefonát ze školy a bylo mi řečeno, že budu nahlášen na sociálku a budu zpětne doplácet cca 18 000,-. Je možné se proti tomu nějak odvolat, popř. s tím něco dělat? Už dříve jsem měl problémy s docházkou (nemoce, lékaři, operace, rhb, apod.) takže mě mají za nechodiče.

Počítám s tím, že tam studium přeruším a půjdu směr pracák, nebo jiná škola (pokud mě ještě vezmou), jde o to, jak se vyhnout právě tomu zpětnému doplatku.

Děkuji

Vše potřebné mám od doktora + mám zprávy babiček z nemocnice.

A ve škole už to viděli nebo to zatím skladuješ doma a čekáš,že se někdy v budoucnu do školy zajdeš podívat?Tu delší absenci jsi snad měl řešit předem a domluvit si nějak to ošetřování rod.příslušníků.Jinak se nediv,že Tě mají za absentéra,když o tom nic neví.Co s doplatkem(za co to ale je-školné,zdrav.pojištění nebo co?) nevím,to snad domluvíš přímo v té škole.Soudit se asi nechceš.

Nevím proč bych měl lhát, byl bych jen sám proti sobě a kdyby to nebyla pravda, tak to řeknu na rovinu, aby jste mi případně nějak poradili.

Jdu tam hned zítra, ale jde mi spíš o tu částku. Je vůbec něco takového možné? Přeci jen, nikdo mě nevyloučil (žádný dopis, ani nic podobného), tak jak mi můžou zpětně něco takového vyměřovat. V životě jsem to neslyšel od nikoho kdo taktéž zameškával, vždy daného žáka rovnou vyhodili (nejdříve ho upozornili na zvýšenou absenci, pak Nka, podmínečné a pak šel).

Popravdě, kdybych tam zítra přišel a řekl že to ukončuju, tak mi nemůžou nic říct i bez dodání omluvenek (prostě bych měl Nka). Nebo se pletu? Rád bych se vyhl hodinové debatě o tom, proč jsem tam nebyl a proč jsem dané omluvenky a další papíry nedodal. Jinak zatím děkuji za odpovědi.

Pokud to není soukromá škola,která by si mohla nějaké náklady někde vymyslet a nárokovat,nic bych neplatil.Případně požaduj přesný rozpis dlužné částky,tj.kolik a přesně za co,že s tím půjdeš k právníkovi.Asi Ti nic nedají a bude to vyřešeno.Mohou strašit třeba i tím,že jsi už byl zpětně vyloučen ze školy a protože nejsi na úřadu práce,máš si platit zdrav.a soc.pojištění a to je ten dluh.Ale to stejně nemohou udělat zpětně a o vyloučení by myslím museli informovat nejméně osobním jednáním nebo doporučeným dopisem.Prostě tam dojdi,uznej jen chybu,že jsi nepřinesl omluvenky dřív a jinak vše požaduj písemně.

Přebíráte i během péče o nemocné babičky korespondenci?

Není možné, že škola ukončila Vaši docházku,
protože jste včas (ani po písmené výzvě) nedoložil
důvody absence?

V takovém případě by Vám od začátku následujícího měsíce
vznikla povinnost hradit si sám zdravotní pojištění, což
za několik měsíců může obnášet poměrně dost.

Zdravotní pojištění za OBZP v roce 2016 činí 1.337 Kč měsíčně,
loni to bylo o něco méně. K tomu připočtěte penále…

[Přesto se mi 18.000 Kč zdá celkem dost.]

___

Pro případ evidence na ÚP: Zprostředkovatelka bude přísnější
než škola, každý důvod budete muset včas dokládat.

Korespondenci samozřejmě přebírám a žádný dopis ze školy nepřišel. Známý mi řekl, že jeho dcera byla na škole (nejspíše VŠ), kde když nedodala do určitého dne omluvenky a s prominutím na to úplně srala, tak jí zpětně z dané školy vyhodily(prvního dne, který neomluvila) a on musel doplácet x tisíc na zdravotním (a soc.?). Bohužel tentokrát jsem opět onemocněl, takže jsem svému třídnímu odeslal email s okopírovaným výměnným listem od svého lékaře a navrhl jsem nový termín. Jsem zvědav, co se ještě dozvím.

Tak či onak, kdyby něco takového existovalo, tak během 3 měs. se jedná o ~4 000,-(+ případné penále), což rozhodně není 16 000,-.

Ano, ukončení studia je zpětně k datu,
od něhož nebyla omluvena absence.

Sociální pojištění je povinné pouze pro zaměstnance
a OSVČ, nelze se k němu ani dobrovolně přihlásit.

Jediný dluh by byl ze zdravotního pojištění + penále.
Ani s penále by však podle mne nešlo o 18 nebo 16 tisíc.

Teď už tomu tedy rozumím a děkuji za vysvětlení. Jakmile se setkám s osazenstvem ve škole, dodám sem ještě přesnou částku a co jsem se nakonec dozvěděl. Mám se "bát" ještě něčeho dalšího? Zatím ještě jednou děkuji :-)

par. 67 ŠZ

(2) Jestliže se žák, který splnil povinnou školní
docházku, neúčastní po dobu nejméně 5 vyučovacích
dnů vyučování a jeho neúčast není omluvena, vyzve
ředitel školy písemně zletilého žáka nebo zákonného
zástupce nezletilého žáka, aby neprodleně doložil dů-
vody žákovy nepřítomnosti; zároveň upozorní, že jinak
bude žák posuzován, jako by vzdělávání zanechal.
Žák, který do 10 dnů od doručení výzvy do školy nenastoupí
nebo nedoloží důvod nepřítomnosti, se posuzuje,
jako by vzdělávání zanechal posledním dnem této
lhůty; tímto dnem přestává být žákem školy.

Podle tohoto se zařiď.

Před 3mi měsíci mi přišel dopis, kdy jsem měl doložit svojí nepřítomnost, což se stalo a vše jsem doložil a omluvil (popravdě, nebyl to můj první dopis na této škole). Poté už mi žádný dopis nepřišel a nebyl jsem nikterak kontaktován (až třídním ohledně té částky). Pro jistotu jsem dnes volal na poštu, a žádný dopis tam pro mne nemají. Koukám že škola v tom má tedy taky pěkný bordel, pokud tam není ještě jiná podmínka.

Chce to jít do školy, zeptat se, nechat si doložit, nahlédnout do podacího deníku, nechat si udělat kopii ze spisu vedeného správního řízení (to asi u ukončení studia je třeba), nebo jen tak se jeden den zúčastnit vyučování, pokud jste žák školy, tak vás nechají pokud ne, tak ať dokladují a nechat si dokládat, že vás prokazatelně informovali, zdůrazňuji prokazatelně, pročíst si školský zákon v oblasti středního vzdělávání, ale zase na druhou stranu jak jste zasel, tak sklízíte, ale vše se musí konat, jak se říká, v liteře zákona, ještě poznámka - vše by vám měli dokladovat ihned, ne zítra, to se vše dá dodatečně dodělat, pokud nedoloží, tak potvrzení, že nemají požadovaný dokument, podle správního řádu máte právo nahlížet do spisu a pořizovat si kopie, hlavně je ve spisu uvedeno jaké všechny materiály obsahuje a kdy tam byly vloženy, to bych si okopčil a nechal potvrdit školou, datem, podpisem, razítkem, kdyby došlo na "lámání chleba". Tím se to dostane, ale do úplně jiné roviny, ta nebude vůbec přátelská. Za studenta bych tě nechtěl, to je problém průběžně se omlouvat a dokládat potvrzení, telefonovat a mailovat umíš a organizaci Poštu asi taky znáš.

Ono je to trošku složitější. Já jsem byl vždy slušný žák a nikdy jsem neměl žádné problémy. Vždy mi všichni vyšli (v rámci možností) vstříc, protože jsem se jednoduše nechoval jako ty idioti co na těch školách jsou a se všemi jsem vycházel a měl s nimi dobré vztahy. Bohužel při opakování ročníku jsem chytil třídního, který mě nenechá ani dokončit větu a pokud s ním telefonuji a chci se ho na něco zeptat, tak mi telefon radši položí atp. Možná proto jsem dostal i takovou averzi k tomu, tam nějakým způsobem chodit a rád bych to sám ukončil. Ono mi ani nedělá problém si to zdravotní zpětně doplatit (popravdě, i těch 16 000,- jak mi bylo původně řečeno, což je podle mě nesmysl), protože již několik let podnikám a vždy jsem se o sebe musel nějak postarat. Sám bych nejraději zůstal u toho "rádoby přátelského" jednání, ale o tom si mohu nechat jen a jen zdát.

Už si přestaň vymýšlet krávoviny a vrať se do reality.
Napřed píšeš o cestě na pracák, pak že už několik let podnikáš......
Jsi strašně slušný a bezproblémový, jen jsi takový debil, žes musel opakovat ročník a "chytil třídního".....nejsi schopný omluvit svou nepřítomnost......samé kecy prdy výmluvy.....