Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nájemník po ukončení nájmu nechce vrátit klíče a další majetek

Dobrý den,

můj nájemník po ukončení nájmu (odstěhoval se o měsíc dříve než uplynula doba, na kterou byla smlouva sjednaná a od té doby se mnou komunikuje, nebo spíše nekomunikuje přes telefon) nechce vrátit klíče od bytu a bytového domu. Dále z bytu odvezl knihovnu. Klíče a jejich přesný počet i knihovna byly řádně uvedené a popsané v nájemní smlouvě. Klíče mám samozřejmě už vyměněné, ale ráda bych zpět získala alespoň ty od bytového domu a společných prostor bytového domu - nevidím jediný důvod, proč by si je měl bývalý nájemník nechávat. Nájemníka jsem vyzvala písemně na adrese trvalého pobytu, který uvedl v nájemní smlouvě, nicméně první doporučený dopis se mi vrátil s tím, že si jej adresát nevyzvedl a druhý s tím, že je na adrese neznámý. Telefon mi nebere a na email nereaguje. Tedy jednou za měsíc napíše něco ve smyslu, že se domluvíme, ale pak se zase nic neděje. Tato situace trvá od ledna 2016 a mě by zajímalo, zda mohu toto nějak řešit? Když nevrátil klíče a odvezl si můj nábytek, je to trestný čin a mám to řešit s policií nebo se musím obrátit na soud? Lze pak vymáhat i další náklady, které mi vzniknou?

Děkuji předem za radu a s pozdravem

Máš smolu. Odovzdať nájomníkovi originál kľúče a neponechať si kópiu dokáže len nesvojprávny občan, pravda, pokiaľ nebola v zmluve uvedená možnosť výmeny vložiek nájomníkom za svoje s možnosťou ponechať si kópie kľúčov nájomcom.

Ak si vlastník 1/1-ny z celku bytu zapísaná v LV, zostáva ti na vlastné náklady vymeniť vložky od zámkov v dverách za svoje registrovaným zámočníkom a na základe dokladu o zaplatení vymáhať spôsobenú škodu po nájomcovi. Aj súdnou cestou, nacionálie máš v zmluve spísanej podľa Obč.zákonníka (ak nejaká existuje).

Samozrejme k výmene vložiek si prizvi spolu so zámočníkom aj štátnu políciu s nahlásením krádeže hnuteľného majetku konkrétnym páchateľom, v tomto prípade zmluvným nájomcom. Na polici spravíš úradný záznam o škodovej udalosti. Zároveň si vyžiadaš od fízla v zmysle Tr.poriadku potvrdenie s tým, že o výsledku vyšetrovania v lehote do 30-dní od udalosti chceš byť písomne informovaná z dôvodu, aby degenerovaný fízel vec nezamietol pod koberec, ako sa stáva bežnou praxou. (Ak nemáš písomnú zmluvu o nájme tak musíš prizvať na PZ CZ nestranného svedka lebo by to celé mohlo zostať v rovine "tvrdenie proti tvrdeniu"). Aj škoda pod hranicu tr.sadzby sa rieši. OČTK spis zo zákona postúpi miestne a vecne príslušnému orgánu obce podľa trvalého pobytu nájomcu k správnemu konaniu "proti majetku".

Ty degež, čítaj dopyt pozorne kde sa píše, že jej ukradol nájomca hnuteľnú vec z prenajatého bytu. Čo ak z bytu napríklad vysťahoval komplet zariadenie, prípadne úmyselne poškodil nehnuteľné zariadenie s určitou výškou škody? (Samozrejme, ak mala zmluvne tieto veci spísané, resp.doložené k zmluve fotodokumentáciou a zároveň podpísané oboma zmluvnými stranami alebo má nestranného svedka).

Krádež predstavuje nejaký skutok (čin) ktorým sa zaoberá výhradne štátna polícia, nie lampáreň, armáda či úradník na železnici.