Dobrý den.
Já sám jsem rozvedený, platím výživné na 2 děti. Absolvoval jsem tedy nejen rozvodové řízení, ale prvotně i řízení o výživě. Za další, po rozvodu jsem se neplánovaně stal otcem třetího dítěte s novou přítelkyní, co se ukázalo jako nepravda - nebyl jsem biologickým otcem dítěte, takže rok po rozchodu opět soud (o popření otcovství) atd atd.
Věc první: výživné lze vymáhat zpětně - na to je zákon. Pokud by syn nezaplatil stanovené výživné, mohla by jeho ex vymáhat výživné dlouhé roky dozadu - promlčecí lhůta neexistuje.
Věc druhá: bývalá nemohla "podat exekuci". Toto může řešit pouze příslušný soud na základě podání žaloby o neplnění vyživovací povinnosti. O proběhnuvším řízení by byl Váš syn jistě uvědoměn výzvou od soudu.
Věc třetí: platbu výživného dopředu lze uskutečnit pouze po vzájemné dohodě s ověřeným protokolem o provedené platbě. Jinak je to z právního hlediska pouze "dar" na přilepšenou. Bejvalka "může chtít", ale to je asi tak všechno "co může". Vymáhání výživného předem (nedejbože na roky dopředu) je až dementní nesmysl.
Rozhodně doporučuji:
Doplatit veškeré dlužné výživné. I za cenu nějaké půjčky - pokud se nejedená o "dloužek" ve výši 200.000,- Kč
Neplatit ani korunu navíc nad rámec rozhodnutí soudu o výši vyživovací povinnosti.
Okamžitě reagovat na veškerou korespondenci a v případě zvyšujícího se nátlaku ze strany ex obětovat cca 2.000,- Kč za konzultaci s právníkem.