Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oznámenie o nedoplatku za schodky na zverených hodnotách

Dobrý deň, prišiel mi domov list. Napíšem Vám čo som dostal v liste a potom dole oddelím moje skutočnosti. VEC: Oznámenie o nedoplatku za schodky na zverených hodnotách.

Text:
Ako zamestnanec spoločnosti ... s.r.o. ste počas trvania pracovného pomeru v zmysle uzatvorenej Dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovedali za zverené hodnoty. Na základe vykonaných inventúr boli vyúčtované schodky na zverených hodnotách (manká), ktoré ste boli povinný v zmysle § 182 a nasl. Zákonníka práce uhradiť. Evidujeme, že ku dňu skončenia pracovného pomeru nebol vyučtovaný schodok nahradený v celom rozsahu, pričom nedoplatok činí 40,64€. Kedže vzhľadom na platné právne predpisy SR v čase skončenia Vášho pracovného pomeru nebolo možné na dlžnú čiastku vykonať zrážku zo mzdy, žiadame o zaplatenie uvedenej sumy na č. účtu 2304804656/0200 vedeného vo VUB.

Vo firme som pracoval 11.04.2016 do 16.06.2016. Pomer som ukončil v skušobnej dobe. List je vyhotovený dňa 19.09.2016. Nemajú tam kamery a nemajú absolútne žiadny dôkaz ani za to, že som spravil škodu ja ked som tam pracoval. Som povinný uhradiť nedoplatok schodku za ich zlé hospodárenie? Tzv. Mám platiť do budúcnosti za to čo im tam bude chýbať v budúcnosti? Kolko takýchto listov môžem dostať ? Mám to riešiť osobným stretnutím alebo súdnou cestou.

Měl jsi hmotnou podepsanou zodpovědnost?
A podepsal jsi přebírací inventuru?
Stejně tak by měla proběhnout předávací inventura, měly by o tom být sepsány protokoly.
A že by ve zkušební době měl někdo podepsanou hmotnou odpovědnost?
To bude habaďůra. Kam vede ten účet, není to šikula co se schovává za firmu?
Zkus nějakého právníka, aby formuloval nesmyslnost tohoto nároku.
Možná to finančně vyjde 0/0.
Nejdříve se ale osobně poptej v té firmě, zda to myslí vážně a že se s nimi spojí Tvůj právník. To, že zatím žádného nemáš je nemusí zajímat.

Zaměstnavatel musí zavinění prokázat v případě obecné škody.
Pokud ale zaměstnanec podepsal dohodu o hmotné odpovědnosti,
odpovídá za zjištěnou škodu v plné výši. Zaměstnavatel mu nemusí
nic prokazovat. Naopak je na zaměstnanci prokázat, ži škodu
zčásti nebo vůbec nezavinil.
(Např., že mu zaměstnavatel nevytvořil vhodné podmínky.)

Jakmile po Vás někde vyžadují uzavření dohodu o odpovědnosti,
je vhodné si vždy ke dni nástupu i ke dni ukončení písemně vyžádat
předávací inventuru. Pokud si ji nevyžádáte, odpovídáte za škodu
vzniklou od předchozí inventury (v případě nástupu bez inventury)
do nejbližší další (v případě ukončení) inventury.

Pokud zaměstnanec o inventuru požádal (nejlépe si nechávat
potvrdit převzetí písemné žádosti na její kopii) a zaměstnavatel
inventuru neprovedel, nemůže po zaměstnanci vymáhat schodek.

Takto je to v ČR.
Slovenský zákonník práce se možná trochu liší.

______

Jestli jste si před skončením zaměstnání nevyžádal předávací inventuru,
odpovídáte za schodek na svěřených hodnotách, zjištěný další inventurou.

Můžete-li prokázat, že jste schodek nezavinil,
prokažte to a nebudete muset nic hradit.

S obraty typu „nedoplatok schodku za ich zlé hospodárenie“ radši opatrně…

_______

K první odpovědi:

Dohodu o odpovědnosti lze uzavřít od začátku pracovního poměru.