Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Autorské právo pri Živnosti

Dobrý deň,

robím ako grafik na živnosť pre jednu reklamnú agentúru. V práci my bolo oznámené že nič z toho čo spravím pre nich nemôžem použiť vo svojom osobnom portfóliu.
Ja si myslím že je to blbosť a môžem, alebo je nejaký dôvod prečo by som nemohol?

Ďakujem za info :)

Každopádne žiadnu zmlúvu nemám, ja im to predám ako súkromník a oni to potom predajú ďalej.

V tomto prípade to je ako? Stále si myslím že to môžem použiť. Prípadne by nemalo stačiť uviesť pri tých prácach že som to robil pre nich?

Smlouva mezi vámi uzavřena byla, a to ústní. Konkrétní práva a povinnosti se mezi vámi budou řídit příslušnými ustanoveními občanského zákoníku týkající se smlouvy o dílo. Co se týče majetkových práv k dílu, tak ty náleží tobě. Ty jsi jim pouze poskytl nevýhradní licenci k dílu (výhradní licence musí být písemná). Díky tomu máš právo své dílo užít v plném rozsahu, tj. právo na rozmnožení, rozšiřování, vystavování apod. (viz § 12 autorského zákona).
Jediný úskalí bych viděl v tom, aby užíváním díla nevznikla agentuře škoda, např. poskytnutím díla konkurenci či přímo klientovi reklamní agentury. To už je však řešeno jinými právními instituty a nejedná se o autorské právo.