Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Autorské právo pri Živnosti

Dobrý deň,

robím ako grafik na živnosť pre jednu reklamnú agentúru. V práci my bolo oznámené že nič z toho čo spravím pre nich nemôžem použiť vo svojom osobnom portfóliu.
Ja si myslím že je to blbosť a môžem, alebo je nejaký dôvod prečo by som nemohol?

Ďakujem za info :)

Předmět Autor Datum
Pokud máš ve smlouvě, že nemůžeš, tak nemůžeš.
Wikan 07.01.2017 12:44
Wikan
Práve že ja žiadnu zmluvu nemám kedže robím na živnosť. Mesačne im len vystavujem faktúru za prácu.
Styrb 07.01.2017 12:51
Styrb
Smlouvu mít musíš. Pokud ne, nemůžeš jim vystavovat fakturu.
Wikan 07.01.2017 12:57
Wikan
Čo viem tam žiadnu zmlúvu nepotrebujem. Jednoducho vystavím faktúru za grafické práce a to je všetko…
Styrb 07.01.2017 13:12
Styrb
Tu práci si ale někdo musí objednat. Takže něco spolu musíte uzavřít předem. Stejně tak jako nemůžeš…
Wikan 07.01.2017 13:27
Wikan
je nejaký dôvod prečo by som nemohol? To by právě mělo být v té smlouvě, jestli je tvůj výtvor ma…
čumil_old 07.01.2017 13:28
čumil_old
Každopádne žiadnu zmlúvu nemám, ja im to predám ako súkromník a oni to potom predajú ďalej. V tomto…
Styrb 07.01.2017 13:32
Styrb
Pokud ve smlouvě nic nezakázali, tak nemůžou další použití nijak omezovat.
Wikan 07.01.2017 13:36
Wikan
Ešte si to skúsim nejak preveriť ale každopádne ďakujem za rady :)
Styrb 07.01.2017 16:44
Styrb
Není co ověřovat, kde není smlouva, ani smrt nebere a ještě můžeš říct, že ti to ukradli.
111 07.01.2017 21:14
111
No moc do toho zatím nevrtej,pokud už nepotřebuješ něco použít.Nebo s Tebou skončí a najdou si jinéh…
Karel04 07.01.2017 23:48
Karel04
Smlouva mezi vámi uzavřena byla, a to ústní. Konkrétní práva a povinnosti se mezi vámi budou řídit p… poslední
Alith 20.01.2017 12:27
Alith

Práve že ja žiadnu zmluvu nemám kedže robím na živnosť. Mesačne im len vystavujem faktúru za prácu.

Čo viem tam žiadnu zmlúvu nepotrebujem. Jednoducho vystavím faktúru za grafické práce a to je všetko.

Tu práci si ale někdo musí objednat. Takže něco spolu musíte uzavřít předem. Stejně tak jako nemůžeš někomu fakturovat zboží, které si nikdo neobjednal.

je nejaký dôvod prečo by som nemohol?

To by právě mělo být v té smlouvě, jestli je tvůj výtvor majetkem firmy, nebo jim to dáváš do užívání a je to tvoje.

Každopádne žiadnu zmlúvu nemám, ja im to predám ako súkromník a oni to potom predajú ďalej.

V tomto prípade to je ako? Stále si myslím že to môžem použiť. Prípadne by nemalo stačiť uviesť pri tých prácach že som to robil pre nich?

No moc do toho zatím nevrtej,pokud už nepotřebuješ něco použít.Nebo s Tebou skončí a najdou si jiného grafika.Tak se na nic neptej,dělej dál a až něco použiješ a jim se to nebude líbit,tak ať se práv domáhají u soudu.Bez jasné smlouvy to tam asi nedají.

Smlouva mezi vámi uzavřena byla, a to ústní. Konkrétní práva a povinnosti se mezi vámi budou řídit příslušnými ustanoveními občanského zákoníku týkající se smlouvy o dílo. Co se týče majetkových práv k dílu, tak ty náleží tobě. Ty jsi jim pouze poskytl nevýhradní licenci k dílu (výhradní licence musí být písemná). Díky tomu máš právo své dílo užít v plném rozsahu, tj. právo na rozmnožení, rozšiřování, vystavování apod. (viz § 12 autorského zákona).
Jediný úskalí bych viděl v tom, aby užíváním díla nevznikla agentuře škoda, např. poskytnutím díla konkurenci či přímo klientovi reklamní agentury. To už je však řešeno jinými právními instituty a nejedná se o autorské právo.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru