Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Autorské právo pri Živnosti

Dobrý deň,

robím ako grafik na živnosť pre jednu reklamnú agentúru. V práci my bolo oznámené že nič z toho čo spravím pre nich nemôžem použiť vo svojom osobnom portfóliu.
Ja si myslím že je to blbosť a môžem, alebo je nejaký dôvod prečo by som nemohol?

Ďakujem za info :)

Smlouva mezi vámi uzavřena byla, a to ústní. Konkrétní práva a povinnosti se mezi vámi budou řídit příslušnými ustanoveními občanského zákoníku týkající se smlouvy o dílo. Co se týče majetkových práv k dílu, tak ty náleží tobě. Ty jsi jim pouze poskytl nevýhradní licenci k dílu (výhradní licence musí být písemná). Díky tomu máš právo své dílo užít v plném rozsahu, tj. právo na rozmnožení, rozšiřování, vystavování apod. (viz § 12 autorského zákona).
Jediný úskalí bych viděl v tom, aby užíváním díla nevznikla agentuře škoda, např. poskytnutím díla konkurenci či přímo klientovi reklamní agentury. To už je však řešeno jinými právními instituty a nejedná se o autorské právo.