Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Má pronajímatel právo požadovat po nás zaplacení 4 dnů za březen při vystěhování

Dobrý den, vkládám sem už třetí dotaz ohledně bydlení, ale opravdu v dost věcech tápu, tak se omlouvám. Stěhujeme se zítra, pronajímatel ví, že jsme v tíživé finanční situaci, navíc co se týče nájmu, tak mi lhali, že smlouvu budou prodlužovat a po dvou letech se rozhodli byt rekonstruovat pro dceru. Že nemáme peníze na provizi, kauce, stěhování, je samozřejmě nezajímalo. Teď po mě chtějí při vystěhování zaplatit ty čtyři dny v březnu. Když pominu to, že k tomu, že se stěhujeme ne ke konci měsíce, ale o 4 dny déle jsem měla vážný důvod, který jsem ani nepředpokládala, ani nezavinila a že rekonstrukce jim začíná v pondělí a byt by byl stejně volný, jak je to právně? Cena nájmu je za měsíc. Za 31 dnů je tedy stejná jako za 28 dnů. nebylo naše rozhodnutí se stěhovat v měsíci, který má jen 28 dní. Kdyby bylo na nás a stěhovali bychom se třeba v březnu, měli bychom za stejnou cenu 31 dní a pak by mohli požadovat doplacení jednoho dne...přijde mi to prostě sprosté a i kdybych jim to chtěla dát, už prostě nemám. Jak byste to řešili vy?

Je mi líto, ale člověk pronajímá pro výdělek, ne aby někoho sponzoroval. Schválně, zajděte do restaurace, dejte si hlavní jídlo, zaplaťte. Pak si objednejte ještě pití a snažte se přesvědčit číšníka, že to už platit nechcete, mohl by ukázat trochu lidskosti. Teď si to představte z druhé strany, třeba chtěl udělat nějaké přípravné práce před rekonstrukcí a nemohl, protože mu sedí v bytě člověk, který tam už nemá co dělat a ještě se cuká zaplatit za střechu nad hlavou.

Dobrý den, paní Lucie, moje odpověď se Vám pravděpodobně nebude vůbec líbit.

Měla byste dobře zvážit, co o kom kde tvrdíte. Pronajímatel před dvěma roky uvažoval o možnosti
prodloužení nájemní smlouvy. Jenže situace se u něj během té doby změnila a on nyní byt potřebuje
pro svou dceru. Jenom kvůli tomu o něm psát jako o lháři mi přijde nekorektní.
[A pozor → i majitel bytu má právo změnit svůj původní názor, není ani povinen Vám sdělit důvod.]

Je úplně jedno, jestli jste k "přetažení" měla nějaký (případně jaký) důvod. V tom bytě jste bydlela
o 4 dny déle a je v pořádku, že od Vás majitel požaduje úhradu.

Do budoucna bych doporučila změnit svůj přístup k lidem včetně majitelů bytů. Je klidně možné,
že majitel, který by podobně jako tento uvažoval o možnosti následného prodloužení nájemní smlouvy,
změní názor, pokud k němu budete mít stejný přístup, jaký máte zde.

Ano, občas ano, ale při trošce trpělivosti se většinou v nich dá najít zdravé jádro, které lze použít. Ovšem kdysi při chycení ransonware jsem tady slyšel spíše urážky a vysměch, a nakonec jsem si musel poradit sám, včetně získání hesla a bezpečného rozkódování disku.